Mnoho začínajúcich, ale aj dlhoročných podnikateľov uvažuje o prechode zo živnosti na spoločnosť s ručením obmedzeným. Vzhľadom na to, že sú to 2 najrozšírenejšie formy podnikania, priniesli sme vám bližší pohľad na vec. Aké sú výhody živnosti a aké má zas sro-čka sme pre vás zhrnuli v krátkom článku.
SRO je viac…
Mnoho ľudí a obzvlášť na Slovensku je toho názoru, že s.r.o. je v porovnaní so živnosťou “viac podnikateľská”. V prvom rade je potrebné už v úvode vyvrátiť tento mýtus. V oboch prípadoch sa jedná iba o formu podnikania, ktorá vám zabezpečí zárobkovú činnosť. Ako na s.r.o., tak aj na živnosť dokážete pravidelne zarábať vysoké čiastky a rovnako pri oboch formách môžete mať zamestnancov.
Aký je rozdiel medzi živnosťou a s.r.o.?
Zásadný rozdiel medzi živnosťou a s.r.o. je ručenie. Pri živnosti podnikáte ako fyzická osoba, ktorá ručí za svoju prácu alebo produkty celým svojím majetkom. Pri s.r.o. už názov tejto formy napovedá, že ručenie je obmedzené. Vďaka s.r.o. ručíte iba majetkom do výšky základného imania.
Pri vzniku s.r.o. sa vytvára nová právnická osoba, a tak sa teda oddelí celé vaše podnikanie od vášho súkromného života. Samozrejme sa jedná iba o oddelenie majetku, finančných prostriedkov a záväzkov. Ako konateľ však máte stále trestnoprávnu zodpovednosť za to, ako v mene vašej firmy jednáte.
Ak si otvoríte živnosť, máte so svojím podnikaním spojené účty. To znamená, že peniaze na živnostenskom účte sú v princípe vaše aj z pohľadu osobného a aj z pohľadu podnikateľského. V princípe nepotrebujete riešiť prevody medzi účtami v prípade vyplácania. Mínusom je však druhá strana tejto mince a to fakt, že akýkoľvek majetok nadobudnete ako osoba, je istým spôsobom “ohrozený” vaším podnikaním.
Účtovníctvo pri forme s.r.o.
Ak sa rozhodnete pre sro-čku, máte povinnosť viesť zložitejšie, takzvané podvojné účtovníctvo. To súvisí aj s nákladom na profesionálneho účtovníka, prípadne na potrebné dovzdelanie sa, ak si chcete svoje účtovníctvo spravovať vy. Okrem zložitejšej formy má účtovníctvo pri s.r.o. ešte jeden, pre mnohých ľudí veľmi zásadný rozdiel. Tým rozdielom sú náklady, ktoré si musíte doslova strážiť. V prípade s.r.o. si ako nákladovú položku totiž môžete započítať výhradne iba to, čo doslova zaplatíte a súvisí to s chodom vašej firmy. Narozdiel od toho, pri živnosti si môžete vytvárať takzvané paušálne výdavky, ktoré vám pri daňovom priznaní pomôžu započítať do nákladov až 60% z obratu.
Účtovníctvo na živnosti
Ako živnostníkovi vám stačí viesť si jednoduché účtovníctvo, ktoré je v porovnaní s podvojným menej komplikované. Stále však platí, že profesionálny účtovník vám dokáže dobre podariť a doviesť vás k lepšiemu výsledku na daňovom priznaní ako amatér či napríklad samotný živnostník, ktorý si spravuje svoje účtovníctvo.
Oproti s.r.o. má živnostník výhodu aj pri nákladoch.
Je s.r.o. už firma?
Firma ako taká je v podstate abstraktný pojem. Firmu dokážete vybudovať pri akejkoľvek forme podnikania, avšak vzhľadom na výšku obratov, formu obchodov a predmet podnikania máte na výber napríklad živnosť, s.r.o., ale aj napríklad neziskovú organizáciu či akciovú spoločnosť. V každom z menovaných môžete splniť klasickú predstavu fungujúcej firmy plnej zamestnancov. To, akou formou túto predstavu naplníte, je len a len na vás a vašich preferenciách.
Čo sú to náklady na firmu?
Prečo je dôležitá analytika nákladov v účtovníctve? V prípade, že v podnikaní začínate, je potrebné sa oboznámiť s tým, čo sú náklady. V princípe sa v účtovníctve stretnete s 3 hlavnými pojmami – obrat, náklady, zisk. Ak od obratu odčítate náklady ako výsledok vám vyjde váš zisk, z ktorého platíte daň. Náklady sú teda veľmi dôležitým parametrom, ktorý vás bude sprevádzať vaším podnikaním.
Náklad však nemusí predstavovať iba niečo, čo je v princípe zlé a znižuje vám zisk. V skutočnosti sa môže napríklad jednať aj o zamestnancov, vďaka ktorým zarábate viac ako by ste zarobili osamote. O nákladoch je potrebné hovoriť hlavne preto, že v oboch prípadoch – či už pri živnosti, alebo pri s.r.o. – musíte rátať s tým, že do nákladov môžete dať iba to, čo skutočne súvisí s vaším podnikaním.
Napríklad také auto. To sa môže stať nákladovou položkou, ktorú si budete niekoľko rokov odpisovať. Nákladovou položkou tak budú aj všetky náklady na servis a benzín. Kde pri živnosti ostáva auto vaším majetkom a je iba súčasťou majetku, ktorý máte ako osoba. Pri s.r.o. je auto, ktoré chcete tzv. “odpísať do nákladov”, väčšinou majetkom firmy. Principiálne to pre vás neznamená žiaden rozdiel, pretože predmetnú vec využívate vy, no v skutočnosti sa však iným spôsobom delí nadobudnutý majetok.
Už od začiatku teda myslite na to, čo všetko súvisí s predmetom vášho podnikania a dobre si premyslite, ktorú formu si zvolíte. Prípadne môžete kontaktovať odborníkov, ktorí vám poradia, čo je pre vás vhodnejšie.
TIP: Prečítajte si prečo je dôležité aby mal každý podnikateľ prehľad o svojich nákladoch, kedy vznikajú a prečo je dôležitá analytika nákladov v účtovníctve?
Ručenie celým majetkom vs. obmedzené ručenie
Táto otázka najčastejšie trápi podnikateľov, ktorí už niekoľko rokov podnikajú formou živnosti a uvažujú, že svoj osobný majetok “odbremenia” od záväzkov, ktoré mu vznikli pri podnikaní. Je totiž bežné, že ako rastie vaše podnikanie, rovnako tak rastú aj vaše príjmy, majetok a zodpovednosť. Prečo by ste teda mali ručiť za svoje podnikanie aj majetkom, ktorý s tým nijakým spôsobom nesúvisí? Môže to byť aj majetok nadobudnutý počas manželstva. V prípade, že sa chcete pustiť do podnikania s vysokými faktúrami, drahými strojmi a podobne, je pre váš osobný majetok lepšou formou s.r.o..
Kedy sa oplatí založiť s.r.o.?
Pre s.r.o. sa určite oplatí rozhodnúť ak chcete podnikať vo dvojici alebo v skupine. Vďaka tomu si môžete rozdeliť spoločné podnikanie na podiely podľa toho, kto prináša aký prínos, prípadne podľa odvedenej práce.
TIP: V prípade dôležitých a strategických obchodných transakcií a investičných rozhodnutí ako napríklad: predaj firmy, uzatváranie dlhodobých partnerstiev atď. sa využíva due diligence. Viac o tejto forme previerky sa dozviete tu.
Vhodnou formou je aj v tom prípade, ak máte investora, ktorý vám chce pomôcť v rozšírení podnikania, prípadne pri samotnom začiatku. Tu môžete opäť dohodnúť primeraný podiel vo firme, ktorý investorovi ponúknete ako protislužbu za jeho investíciu.
Ďalšou výhodou je dôveryhodnosť. Hoci to je nemerateľný faktor, sami určite viete/cítite, že ľudia do vyššej miery dôverujú sro-čkám.
Chcete začať podnikať?
Ak ste presvedčený o tom, že chcete začať podnikať, vyberajte podľa niekoľkých jednoduchých parametrov. Ide vám o to, aby ste uživili seba alebo rovno vytvoríte (ak nie hneď, tak v dohľadnej dobe) aj pracovné miesta pre ďalších ľudí? Chcete podnikať v službách, budete niečo vyrábať? Aký je váš očakávaný ročný obrat? Firmy zaoberajúce sa podobným predmetom podnikania majú formu s.r.o. alebo živnosti?
Ak si budete vedieť odpovedať na tieto otázky, dokážete si lepšie vybrať aj vy. V prípade že si stále nie ste istý výberom, poraďte sa s odborníkmi, prípadne aspoň so skúseným účtovníkom.
Spolu pre Vás tvoríme články na zaujímavé témy z oblasti účtovníctva, daní a miezd. Našou snahou je informovať Vás o novinkách, ktoré dopĺňame o naše poznatky a skúsenosti z praxe. Radi Vám pomôžeme a poradíme.