Začiatkom roku nás nečakane prekvapila situácia, na ktorú sme neboli pripravení. Obdobie odovzdávania daňových priznaní za rok 2019 sa posunulo a podnikatelia začali riešiť novú situáciu. Novou situáciou boli obmedzenia, ktoré väčšine podnikateľov spôsobili výrazný pokles tržieb alebo celkové zastavenie podnikania.
Aké zmeny plánujete urobiť vo vašom podnikaní po prekonaní tejto situácie? Na čo sa viac zameriate vo svojom podnikaní? Ako sa dá podobným situáciám predchádzať?
Mnohí podnikatelia mali dostatočný čas premyslieť si ako znovu rozbehnúť svoje podnikanie a zároveň sa chrániť pred budúcimi rizikami. Možno práve táto situácia bude zdrojom nových návykov a priorít, čo prinesie väčšiu pripravenosť na nečakané situácie. Každý by sa mal zamyslieť nad vlastnou situáciou v podnikaní, ale aj v osobnom živote a zvážiť si možné riziká. Ak by sa situácia zopakovala, budeme pripravený lepšie alebo čo môžeme urobiť vo svojom podnikaní, aby sme sa viac chránili? Pre znižovanie rizík existujú mnohé rady a odporúčania, ale aj produkty ako poistenie.
Ako minimalizovať budúce riziko?
Súčasná situácia nám ukázala aké zraniteľné môže byť naše podnikanie v závislosti od finančných tokov. Mnoho podnikateľov už po prvom mesiaci pozastavilo svoje živnosti z obavy čo bude ďalej. Mohlo to byť z dôvodu závislosti na jednom odberateľovi, ktorý prestal odoberať produkty alebo prípadne z dôvodu nedostatočných finančných rezerv na pokrytie fixných nákladov. Ekonómovia odporúčajú mať finančnú rezervu ako 6-násobok mesačných výdavkov. Pol roka predstavuje dostatočne dlhý čas v prípade podobnej situácie, aby sa podnikateľ dokázal bez zbytočného tlaku rozhodnúť čo bude ďalej robiť, prípadne osloviť iných odberateľov. To isté by malo platiť aj s osobnými financiami. Samozrejme vieme, že situácia môže byť u každého iná, ale vo všeobecnosti môže byť dostatočná finančná rezerva určitým poistením sa pred vznikom neočakávaných rizík.
Dostatočná finančná rezerva môže byť účinnou formou predchádzania podobným problémom, ale ak to situácia nedovoľuje tak riešením môže byť poistenie sa pred vznikom rizík. Účelom akéhokoľvek poistenia je prenesenie rizika na poisťovňu za určitú odplatu. Jedná sa o systém, kedy celkový počet poistených plní náhradu poistných krytí pre tých, ktorým sa stane poistná údalosť. Poistné môže byť aj daňovým výdavkom alebo nákladom podnikateľa v závislosti od druhu poistenia. Preto by sme mali poznať aké formy poistenia existujú, a ktoré z nich si môžeme uplatniť v daňových nákladoch.
Právne formy poistenia
Dobrovoľné poistenie – vykonáva sa na základe zmluvy podľa dohodnutých podmienok medzi poisťovňou a poistníkom, napr. životné poistenie, úrazové poistenie, poistenie domácnosti, havarijné poistenie motorových vozidiel a podobne.
Povinné zmluvné poistenie – zákon predpisuje, aby poistený uzavrel poistnú zmluvu s ľubovoľnou poisťovňou za zmluvne dohodnutých podmienok, napr. PZP motorového vozidla, poistenie profesnej zodpovednosti advokáta, lekára alebo iných profesií a podobne.
Zákonné poistenie – zákon určuje všetky podmienky poistenia na základe ktorých sa má klient poistiť, napr. nemocenské, či dôchodkové poistenie v Sociálnej poisťovni.
Nad akými poisteniami uvažovať?
Ako fyzické osoby by sme mali mať uzatvorené životné a úrazové poistenie, ktoré slúži ako ochrana pri nečakanom úraze, práceneschopnosti alebo pri úmrtí. Takéto poistenie by malo slúžiť na preklenutie obdobia, kedy zostaneme bez práce, ale budeme musieť uhrádzať svoje záväzky. Ide o dobrovoľnú formu poistenia, ktorá nie je daňovým výdavkom podnikateľa. Na Slovensku je každá osoba zdravotne poistená v systéme verejného zdravotného poistenia o čom sme nedávno písali článok – Systém zdravotného poistenia na Slovensku.
V závislosti od majetku, ktorý vlastníte alebo používate v podnikaní je potrebné zvažovať svoje riziká. Takmer každý dnes vlastní automobil, kde sa vyžaduje povinné zmluvné poistenie, ale netreba zabúdať ani na dobrovoľné pripoistenia ako je havarijné poistenie, Kasko a podobne. Povinné poistenie vozidiel – PZP online si dnes dokáže každý urobiť cez internet rýchlo a jednoducho. Pri havarijnom poistení je nutné dodať aj doplňujúce informácie a fotografie. Poistenie vozidla patrí medzi najčastejšie produkty, ktoré sa využívajú aj z dôvodu, že dochádza k častým nehodám. Povinné zmluvné poistenie alebo havarijné poistenie vozidla je možné uplatniť ako daňový náklad
K dobrovoľným poisteniam patrí aj poistenie nehnuteľností. Poistiť je možné dom, byt, kanceláriu, sklady, výrobné priestory, ale aj ich vnútorné vybavenie voči rizikám ako je požiar, úder blesku, vytopenie, vandalizmus a podobne. V závislosti od zaradenia nehnuteľného majetku v podnikaní a jeho využívania je možné poistenie nehnuteľnosti považovať ako daňový náklad.
Poistenie v účtovníctve
Poistenie v účtovníctve je možné považovať za daňový náklad v prípade splnení podmienok podľa zákona o dani z príjmov.
Poistenie v účtovníctve podľa postupov účtovania delíme na :
- Poistenie majetku určeného na prevádzkovú činnosť účtujeme na účte 548
- Poistenie finančného majetku (napríklad poistenie finančných transakcií) účtujeme na účte 568
Najčastejšie poistenia a ich účtovanie na účte 548:
- Poistenie motorových vozidiel PZP a HP,
- Poistenie hmotného majetku firmy ako sú stroje, nehnutelnosť,
- Tvorba rezerv, ktorá sa týka viacerých nákladových druhov,
- Poistenie zamestnancov pri zahraničných pracovných cestách,
- Tvorba zákonnej rezervy na nakladanie s odovzdaným elektroodpadom z domácností,
- Tvorba rezervy na stratu zo zákazkovej výroby,
Najčastejšie poistenia a ich účtovanie na účte 568:
- Dražobná zábezpeka,
- Tvorba dlhodobej rezervy na prebiehajúce a hroziace súdne spory,
- Tvorba rezervy na stratové a nevýhodné zmluvy finančného charakteru,
- Tvorba rezervy na iné riziká a straty súvisiace s finančnou činnosťou účtovnej jednotky,
- Poistné zo zákonnej zodpovednosti za škody a iné druhy poistenia,
- Bankové poplatky.
Spolu pre Vás tvoríme články na zaujímavé témy z oblasti účtovníctva, daní a miezd. Našou snahou je informovať Vás o novinkách, ktoré dopĺňame o naše poznatky a skúsenosti z praxe. Radi Vám pomôžeme a poradíme.