Každá osoba s trvalým pobytom na Slovensku musí byť zdravotne poistená, okrem osôb, ktoré sú poistencom štátu. V článku sa budeme venovať problematike verejného zdravotného poistenia. Čo znamená byť povinne zdravotne poistený? Vysvetlíme si sýstém zdravotného poistenia na Slovensku.
Prečo by som si mal platiť za zdravotné poistenie? Čo ak nebudem potrebovať zdravotnú starostlivosť? Nie je lepšie si platiť všetko v hotovosti?
Keďže Ústava SR uvádza, že každý občan má právo na ochranu zdravia tak systém zdravotného poistenia na Slovensku zabezpečuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Nárok na zdravotnú starostlivosť má osoba, ktorá si riadne plní svoje povinnosti poistenca a uhrádza poistné. Osoba, ktorá tak nerobí má nárok výlučné na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Neodkladná zdravotná starostlivosť je zdravotná starostlivosť poskytovaná osobe pri náhlej zmene jej zdravotného stavu, ktorá bezprostredne ohrozuje jej život alebo niektorú zo základných životných funkcií, bez rýchleho poskytnutia zdravotnej starostlivosti môže vážne ohroziť jej zdravie, spôsobuje jej náhlu a neznesiteľnú bolesť alebo spôsobuje náhle zmeny jej správania a konania, pod ktorých vplyvom bezprostredne ohrozuje seba alebo svoje okolie. Patrí sem aj starostlivosť pri pôrode, preprava osoby do zdravotníckeho zariadenia a neodkladná preprava darcov a príjemcov orgánov.
Teda ak by si osoba žijúca na Slovensku neplatila žiadne zdravotné poistenie a zároveň by nebola poistencom, bude jej poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť, mala by si ju v prípade zdravotného problému hradiť v plnej výške. Pri bežnom vyšetrení alebo nie život ohrozujúcom stave nemusí byť takejto osobe poskytnutá zdravotná služba.
Zdravotné poisťovne na Slovensku
Aktuálne na Slovensku poznáme 3 zdravotné poisťovne, pričom jedna je štátna a dve súkromné. Všeobecná zdravotná poisťovňa je štátna, Dôvera patrí finančnej skupine PENTA a Union holandskej spoločnosti. Tieto zdravotné poisťovne poskytujú verejné zdravotné poistenie, ktoré sa riadi Zákonom o Zdravotnom poistení. Poistenec sa môže každý rok do konca septembra rozhodnúť v ktorej zdravotnej poistovni bude v novom roku poistený.
Na Slovensku sa môže osoba dobrovoľne rozhodnúť aj pre komerčné alebo indivduálne zdravotné poistenie a pripoistiť si tak náklady, ktoré nie sú preplatené z verejného zdravotného poistenia. Poskytujú ho mnohé poisťovne ako Wüstenrot poisťovňa, a. s., Generali Poisťovňa, a. s., Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s. a iné. Zvyčajne sa jedná o pripoistenie úrazov, choroby, trvalých následkov alebo odškodného pri pracovnej neschopnosti v dôsledku úrazu alebo aj nadštandardných zdravotných služieb.
Aký systém zdravotného poistenia využívajú iné krajiny?
Nemecko
Zdravotné poistenie v Nemecku je povinné a zahŕňa možnosť verejného zákonného zdravotného poistenia a súkromného poistenia. Verejné poistenie funguje ako priebežný systém, v ktorom nedochádza ku kumulácii úspor a teda je postavené na solidárnom princípe, kde mladí a zdraví platia na starých a chorých. Platby zdravotného poistenia sa odvíjajú podobne ako u nás, percentuálne od výšky príjmu do maximálneho vymeriavacieho základu. Poistenie má rodinný charakter, t.j. kryje aj náklady na zdravotnú starostlivosť o členov blízkej rodiny poistenca.
Zákonné zdravotné poisťovne sú organizované do 11 všeobecných miestnych poisťovní, 74 podnikových zdravotných poisťovní, 7 náhradných poisťovní a 6 cechových poisťovní.
Súkromné poistenie funguje na princípe kapitálového krytia do budúcnosti. Hodnotí sa rizikovosť poistenca, a preto sa platby poistenca líšia. Súkromné poistenie je atraktívnejšie pre mladých ľudí, ktorí platia nižšie poistné platby – môže byť aj nižšie ako verejné poistenie. S vekom a založením rodiny sa platby zvyšujú. Poistenie nemá rodinný charakter, keďže každý člen rodiny musí uzatvoriť osobitné zmluvy. V Nemecku je 44 súkromných zdravotných poisťovní.
Nórsko
V Nórsku žije podobný počet obyvateľov ako na Slovensku, a preto môže byť zaujímavé porovnanie nášho a ich zdravotného systému. Zdravotné poistenie v Nórsku funguje na princípe slobodného výberu ošetrovateľa, pričom obvodný lekár je pridelený podľa obvodu kde žijete. Nórsko patrí ku krajinám s najvyššími výdavkami na zdravotníctvo v prepočte na obyvateľa vo svete. Zdravotný systém je financovaný z daní a verejných zdrojov no napriek tomu nie je bezplatný. Dokonca platí sa za všetko, napr. za konzultáciu s lekárom. Majú však stanovený strop pre maximálne platby na obyvateľa za rok. Následne vám bude vydaná karta oslobodenia od platenia zdravotných poplatkov. Princíp je, že platí každý do zákonom stanoveného stropu a chorí sa nemusia obávať vysokých platieb za zdravotné ošetrenie. Bezplatnú zdravotnú starostlivosť majú deti do 16 rokov a tehotné ženy. Každý kto žije v Nórsku má nárok na základnú zdravotnú starostlivosť. Nemocnice v Nórsku sú prevažne štátne len malý počet nemocníc je v súkromnom vlastníctve.
Veľká Británia
Anglický zdravotný systém zabezpečuje verejná organizácia Národná zdravotná služba, ktorá poskytuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých obyvateľov Anglicka. Niektoré vyšetrenia sú však spojené s poplatkami ako návšteva zubára, očného lekára a iné. Financovaná je z daní. Obyvatelia majú možnosť využívať aj súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti za ktorú sa platí. Súkromných poskytovateľov využíva okolo 10% obyvateľov. Nachádza sa tu sieť nemocníc s tromi úrovňami hierarchie od najnižšej sú to komunitné nemocnice, okresné nemocnice a následne regionálne nemocnice, ktoré poskytujú komplikovanejšie vyšetrenia. Nachádzajú sa tu aj špecializované nemocnice.
Kto musí platiť zdravotné odvody?
Verejné zdravotné poistenie je povinný mať každý občan Slovenska, ak mu vzniká podľa zákona povinnosť. Každý mesiac tak musí odvádzať preddavky na poistné do svojej zdravotnej poisťovne. Ak sa občan rozhodne zmeniť zdravotnú poisťovňu, vzniká mu oznamovacia povinnosť voči zamestnávatelovi na ktorú sa často zabúda. Výška preddavkov zdravotného poistenia závisí od typu poistenca, jeho vymeriavacieho základu a príslušnej sadzby.
Platitelia sú:
- samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO)
- zamestnanec
- zamestnávateľ
- osoba tzv. dobrovoľne nezamestnaná
- štát
- platiteľ dividend
Zákonná úprava zdravotného poistenia
Povinnosť mať zdravotné poistenie a uhrádzať preddavky na poistné upravuje Zákon o zdravotnom poistení, ktorý bol nedávno novelizovaný. Výšku zdravotných odvodov na rok 2020 nájdete v ďalšom článku.
Spolu pre Vás tvoríme články na zaujímavé témy z oblasti účtovníctva, daní a miezd. Našou snahou je informovať Vás o novinkách, ktoré dopĺňame o naše poznatky a skúsenosti z praxe. Radi Vám pomôžeme a poradíme.
2 komentáre k “Systém zdravotného poistenia na Slovensku”