V živote človeka dochádza k úspechom, ale aj k pádom. Inak to nie je ani v podnikaní, ktoré sa stáva súčasťou života podnikateľa. Často zdravotný stav limituje podnikateľov vo vykonávaní podnikateľskej činnosti, a to najmä vo vyššom veku. Bohužiaľ nejedného z nás postretne aj situácia, keď je potrebné po úmrtí podnikateľa vysporiadať zákonné povinnosti. Aj táto téma sa týka podnikania a je súčasťou života. Preto je potrebné vedieť aké sú možnosti a ako ďalej postupovať. Ako teda postupovať v prípade úmrtia daňovníka?
Smrť daňovníka a podnikateľa predstavuje neľahkú situáciu už svojím spôsobom. Avšak netreba zabúdať na povinnosti, ktoré nám zákon stanovuje, a ktoré by sme mali čo najrýchlejšie vysporiadať.
Aké sú možnosti po úmrtí daňovníka?
V prípade, že sa do takejto situácii dostanete, máte dve možnosti. Buď v podnikanú budete pokračovať alebo bude podnikanie zosnulého daňovníka ukončené. Pokračovať v podnikaní môže
- dedič zo zákona (ak ním nie je určený dedič zo závetu),
- pozostalý manžel alebo dedič zo závetu ak je spoluvlastníkom majetku podnikateľa,
- správca vkladu ustanovený súdom.
Pokračovanie v podnikaní po úmrtí daňovníka
V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že legislatíva neumožňuje prevedenie alebo darovanie podnikateľského oprávnenia. Preto v prípade ak sa nástupca rozhodne pokračovať v podnikaní, tak je povinný do 6 mesiacov vybaviť vlastné živnostenské oprávnenie. Po úmrtí však netreba zabudnúť na povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov, a to do 3 mesiacov od úmrtia. Túto lehotu je možné predĺžiť, ale je potrebné informovať o tom daňový úrad.
Ukončenie podnikania po úmrtí daňovníka
V prípade, že nie je nasledovník, ktorý by chcel pokračovať v podnikaní, tak je potrebné oznámiť ukončenie živnostenského podnikania na príslušné úrady. Oznámenie o úmrtí je potrebné nahlásiť do Sociálnej poisťovne, a to do 8 dní. Následne do 15 dní na Živnostenskom úrade. Voči daňovému úradu je potrebné vysporiadať daň z príjmov podaním daňového priznania k dani z príjmov a tiež daň z pridanej hodnoty za dané zdaňovacie obdobie. Na daňovom úrade je potrebné nahlásiť kto vysporiada všetky záväzky počas dedičského konania. Následne odovzdať kartičky oprávňujúce podnikanie.
Rada na záver
V živnostenskom podnikaní ručí podnikateľ celým svojím majetkom, a teda v prípade, že daňovník po úmrtí zanechá nesplatené záväzky tak tie preberá pokračovateľ na seba. Slovenská legislatíva napomáha v takomto prípade nasledovníkovi tým, že za prevzaté dlhy a záväzky ručí len majetkom, ktorý zdedil, a teda nie celým svojím majetkom.
Spolu pre Vás tvoríme články na zaujímavé témy z oblasti účtovníctva, daní a miezd. Našou snahou je informovať Vás o novinkách, ktoré dopĺňame o naše poznatky a skúsenosti z praxe. Radi Vám pomôžeme a poradíme.
2 komentáre k “Povinnosti po úmrtí daňovníka”
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ked vyplnujem DP za rok 2018 ako dedič vyplnňujen oddiel I. a II, -údaje o dedičovi a prikladám potvrdenie o prijme zosnulého alebo vyplňujem kompletné tlačivo DP A a počitam daň z príjmu a používam cele odpočitateľné položky za rio 2018 / na danovnika a sporenie v III. piliery /n alebo alikvotnu časť? Ďakujem Suchánek
Dobrý deň,
podľa § 49 ods. 4, 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ak daňovník zomrie, daňové priznanie za príslušnú časť roka je povinný podať dedič. Ak je dedičov viac, podáva daňové priznanie ten, ktorému to vyplynie z dohody dedičov. Ak sa nedohodnú, ktorý z nich priznanie podá, určí ho správca dane.
Daňové priznanie sa podáva do troch mesiacov po úmrtí daňovníka alebo po ustanovení zástupcu.
Daňové priznanie typu A podávať dedič (zástupca ustanovený správcom dane) za zomretého daňovníka, ak mal tento len príjmy zo závislej činnosti.
Podľa § 49 ods.(9) Daňovník, dedič alebo osoba podľa osobitného predpisu122aa) je povinný v daňovom priznaní si daň vypočítať sám a uviesť tiež prípadné výnimky, oslobodenia, zvýhodnenia, úľavy a vyčísliť ich výšku. Určite musíte vyplniť celé daňové priznanie.
Odporúčame skontaktovať správcu dane a minimálne telefonicky odkomunikovať túto situáciu.
S pozdravom
Mgr. Gábor Hulitka