Na internete môžeme nájsť množstvo článkov o zakladaní spoločností, ale stretneme sa v nich s nepresnými informáciami. Môže sa stať, že tieto články píšu ľudia bez praktických skúseností.
Vybrať si správnu právnu formu, ktorá nám bude vyhovovať počas doby podnikania nie je jednoduchá záležitosť. Na Slovensku prevládajú spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.) pre mnohé výhody, ktoré ale nie sú cieľom tohto článku. Druhou dôležitou úlohou je rozhodnutie, či si založiť s.r.o. sám alebo si zaplatiť za službu firme.
V tomto článku Vám poskytneme praktické rady na čo si dať pozor pri zakladaní s.r.o. a to aj v prípade, že si založenie necháte na odborníkov. Vždy je dôležité skontrolovať správnosť všetkých dokumentov.
Predpokladajme, že máte vybratú právnu formu s.r.o. a teraz prichádza na rad založenie spoločnosti.
Zakladateľské dokumenty potrebné pre založenie s.r.o. v roku 2014:
- zakladateľská listina – podpis zakladateľa musí byť úradne osvedčený,
Overovacie poplatky zvyčajne nie sú súčasťou zakladania spoločnosti, a preto odporúčam overovať podpisy na príslušnom mestskom úrade, kde sú tieto overovacie poplatky najlacnejšie.
- vyhlásenie jediného zakladateľa o tom, že nie je spoločníkom vo viac ako 2 spoločnostiach s ručením obmedzeným,
- vyhlásenie správcu vkladu o splatení vkladov,
Správcom vkladu môže byť ktorýkoľvek zakladateľ. Nesmie to byť konateľ spoločnosti, ktorý nie je zároveň zakladateľom spoločnosti.
- výpis z osobitného účtu správcu vkladu,
Toto potvrdenie musí byt v úradnom jazyku v prípade, že by ste zakladali účet v zahraničnej banke.
- súhlas vlastníka nehnuteľnosti alebo nájomná zmluva (pre nový subjekt)
Ak máte sídlo, kde máte zmluvu o prenájme preverte či prenajímateľ je majiteľom nehnuteľnosti. Ak je len nájomca nehnuteľnosti tak isto ako vy, môže dôjsť v budúcnosti ku komplikáciám.
- podpisový vzor konateľa (konateľov),
- list vlastníctva nehnuteľnosti, v ktorej bude mať spoločnosť sídlo,
- súhlas správcu dane so zápisom do obchodného registra.
Vo všetkých dokumentoch skontrolujte správnosť údajov pred ich podaním!
Po vzniku spoločnosti a jej zápise do obchodného registra je možné finančné prostriedky potrebné na založenie firmy z účtu vybrať a použiť na podnikanie, resp. priamo z bankového účtu platiť svoje záväzky vznikajúce z podnikateľskej činnosti.
Pokiaľ bude návrh na zápis spoločnosti s ručením obmedzeným vyplnený správne a prílohy k návrhu budú obsahovať všetky zákonné náležitosti, registrový súd zapíše spoločnosť s ručením obmedzeným do obchodného registra do 2 pracovných dní.
Z praktických skúseností viem, že celý proces založenia a vzniku s.r.o. v roku 2019 trvá minimálne dva týždne, avšak môže trvať aj 5 týždňov a viac. Čas založenia a vzniku závisí od dodržiavania zákonných lehôt úradníkmi na úradoch a súde.
Rada na záver:
Niekedy je lepšie nechať proces založenia spoločnosti na profesionálov, ktorí disponujú elektronickým podpisom a vďaka nemu Vám dokážu ušetriť náklady na súdny poplatok do výšky 50 %. Taktiež pri voľných živnostiach až do výšky 100 % za ich vydanie. Treba však počítať s cenou za takúto službu.
Konateľ a spolumajiteľ účtovnej spoločnosti Ekonoom.sk s.r.o., v doterajšej práci sa venoval prevažne účtovníctvu malých firiem fyzických a právnických osôb. Aktívne sa pripravuje na znaleckú činnosť v odbore Účtovníctvo, daňovníctvo a personalistika. Je asistentom audítora a autor knihy Chyby účtovníctva.