Zákon o účtovníctve uvádza jednoduché vymedzenie povinnosti overenia účtovnej závierky audítorom, ktoré sa týka riadnej a mimoriadnej účtovnej závierky.
„Audit nie je povinný pre všetkých. Koho sa týka a aké podmienky musia byť splnené?“
Týka sa výhradne obchodných spoločností a družstiev, obchodných spoločností a družstiev, ktorých cenné papiere sú obchodovateľné na regulovanom trhu,spoločností, ktorým túto povinnosť ukladá osobitný predpis a spoločnosti podľa §17a zákona o účtovníctve, ako sú banky, poisťovne, správcovské spoločnosti a iné.
Vieme, že obchodná spoločnosť môže byť spoločnosť s ručením obmedzeným, verejná obchodná spoločnosť, komanditná alebo akciová spoločnosť. Avšak prvou podmienkou pre povinnosť vykonávať audit je povinné vytváranie základného imania. Túto povinnosť majú len akciové spoločnosti, s.r.o. a družstvá. Komanditná a verejná obchodná spoločnosť nemá povinnosť vytvárať základné imanie, a preto sa na ne nevzťahuje povinnosť auditu účtovnej závierky. Druhou podmienkou sú kritériá veľkosti, a to za dané účtovné obdobie a bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie. Musia splniť aspoň dve z troch podmienok.
Rozhodujúce podmienky pre vykonanie auditu
Celková suma majetku vyššia ako 1 000 000 Eur, pričom ide o majetok zistený zo súvahy v ocenení neupravenom o oprávky. Čistý obrat vyšší ako 2 000 000 Eur vykonaný bežnou činnosťou účtovnej jednotky. Nezapočítavajú sa sem tržby z predaja majetku. Priemerný prepočítaný počet zamestnancov nad 30.
Toto sú rozlišovacie podmienky, ktoré musí podnikateľ alebo účtovná jednotka zvážiť a v prípade, že spĺňa z uvedených podmienok aspoň dve, je povinná pred podaním osloviť audítora pre schválenie účtovnej závierky.
Kedy musí byť audit účtovnej závierky vykonaný?
Účtovná závierka sa vykonáva po účtovnom období, o ktorom sa účtovalo pričom podľa § 19 zákona o účtovníctve musí byť overená najneskôr do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, za ktoré sa zostavuje.
Kto vykonáva audit?
Audit vykonáva znalec, ktorého úlohou je vykonať analýzu v podniku s cieľom vyjadriť názor na presnosť a pravdivosť účtovnej závierky v danej spoločnosti. Najčastejšie sa využíva audit ako externá služba, kedy ide o nezávislú osobu audítora. Audítorom môže byť fyzická osoba, ktorá je zapísaná v zozname audítorov, ktorý vedie Úradu pre dohľad nad výkonom auditu a má licenciu na vykonávanie auditu. Audítorom môže byť právnická osoba, ktorá je zapísaná v zozname audítorských spoločností, ktorý vedie Úradu pre dohľad nad výkonom auditu a má licenciu. Audítor a audítorská spoločnosť sú pri výkone auditu nestranní a nezávislí od spoločnosti, v ktorej vykonávajú audit. To znamená, že nesmú vykonávať audit v podniku, ak nie sú od nej nezávislí.
Ak je pre vás náročné vykonávať audit tak je možné sa mu vyhnúť podnikaním formou, ako: fyzická osoba, ktorá nie je obchodnou spoločnosťou ani družstvom alebo ako verejná obchodná spoločnosť a komanditná spoločnosť, ktoré nie sú obchodnou spoločnosťou, ktorá povinne vytvára základné imanie, ako je to uvedené v § 19 ods. 1 písm a) ZÚ.
Máte skúsenosti s auditom vo vašej spoločnosti? Podeľte sa o skúsenosti a rady s nami na www.ekonoom.sk.
Spolu pre Vás tvoríme články na zaujímavé témy z oblasti účtovníctva, daní a miezd. Našou snahou je informovať Vás o novinkách, ktoré dopĺňame o naše poznatky a skúsenosti z praxe. Radi Vám pomôžeme a poradíme.
2 komentáre k “Kto musí mať účtovnú závierku overenú audítorom?”