Ak účtujete v jednoduchom účtovníctve, tak určite sa vás týkajú postupy jednoduchého účtovníctva, ktoré vydáva Ministerstvo financií Slovenskej republiky. Tieto postupy majú usmerniť podnikateľa, ktorý sa rozhodol viesť účtovníctvo. Tieto usmernenia sa týkajú jednotlivých účtovných prípadov. Ako sme si už viac krát uviedli alfou a omegou jednoduchého účtovníctva je peňažný denník, kde sú všetky pohyby počas roka zaúčtované. Jednou z daňových položiek sú aj zásoby a práve o nich si v článku povieme viac.
Čo patrí medzi zásoby v jednoduchom účtovníctve?
Ak ste sa už stretli s podvojným účtovníctvom, určite viete, že účtovanie v ňom je pomerne náročnejšie a mnoho tovarov a služieb sa musí analyticky rozlišovať. V jednoduchom účtovníctve to máme o to jednoduchšie, že jednotlivé položky nemusíme podrobne rozčleňovať. O zásobách sa viac dozviete v §11, ktorý je celý venovaný len účtovaniu zásob.
Vo všeobecnosti do zásob patrí:
- Materiál
- Vlastná výroba
- Tovar
- Hnuteľné veci s dobou použitia do 1 roka
- Zvieratá
Materiál v jednoduchom účtovníctve
Materiál jednoznačne patrí do zásob v jednoduchom účtovníctve. Čo všetko patrí pod pojem materiál? Ako materiál rozumieme suroviny, ktoré sú súčasťou výrobku a tvoria jeho podstatu. Pomocné látky, ktoré sú súčasťou výrobku, ale netvoria jeho podstatu. Prevádzkové látky, ktoré sú súčasťou podnikateľskej činnosti ako sú pohonné látky, čistiace potreby, kancelárske potreby a podobne. Náhradné dielce, ktoré slúžia na navrátenie majetku firmy do prevádzkového stavu. Ďalej obaly, ktoré slúžia na ochranu materiálu, výrobkov alebo tovaru pri preprave. Pre lepšiu predstavivosť do zásob účtujeme nakúpený kancelársky papier do tlačiarne, obálky, kancelárske vybavenie, knihy a odborná literatúra, PHM pre vozidlá, náhradné diely, čistiace potreby pre prevádzku a podobne.
Vlastná výroba v jednoduchom účtovníctve
Pod pojmom vlastná výroba máme rozumieť nedokončenú výrobu, polotovary, výrobky a zvieratá. Nedokončená výroba vzniká ak výrobok prešiel niekoľkými stupňami výroby, ale ešte nie je hotovým výrobkom, ale nie je už ani materiálom. Pozor môžu sem patriť aj nedokončené služby, pri ktorých nevzniká produkt. Polotovary vlastnej výroby, ktoré budú tvoriť súčasť výrobku. Výrobky, ktoré sú určené na predaj. Na koniec zvieratá ako sú chovné zvieratá, ryby, včelstvá, kŕdle sliepok, husi, ale aj psy.
Tovar v jednoduchom účtovníctve
Tovar asi všetci poznáme, a teda jedná sa o všetok tovar, ktorý nakúpime za účelom predaja, pričom nemeníme jeho podstatu ani nemeníme jeho vlastnosti. Patria sem tiež výrobky vlastnej výroby, ktoré sú vo vlastnej predajni.
Hnuteľné veci s dobou použiteľnosti do 1 roka
Do zásob účtujeme aj hnuteľné vecí, ktoré nemajú dobu použiteľnosti dlhšiu ako 1 rok a pri tom nezáleží od výšky obstarávacej ceny.
Vždy si treba zvážiť kam zaradíme daný účtovný prípad. Napriek zjednodušenému účtovaniu v jednoduchom účtovníctve musíme rozlišovať účtovanie služieb, zásob, dlhodobého majetku, finančného majetku a nedaňových výdavkov na osobnú spotrebu. V prípade, že si nie ste istý ako zaradiť účtovný prípad, tak nás neváhajte kontaktovať. Riešením pre začínajúcich podnikateľov môže byť aj absolvovanie školenia pre začínajúcich živnostníkov, kde sa dozviete aj praktické účtovanie v jednoduchom účtovníctve.
Spolu pre Vás tvoríme články na zaujímavé témy z oblasti účtovníctva, daní a miezd. Našou snahou je informovať Vás o novinkách, ktoré dopĺňame o naše poznatky a skúsenosti z praxe. Radi Vám pomôžeme a poradíme.
11 komentárov k “Účtovanie zásob v jednoduchom účtovníctve”
Môžte, prosím, vysvetliť ako a kedy sa v jednoduchom účtovníctve účtuje nedokončená výroba. Ide o výrobu nábytku sériovo aj na objednávku.
Dobrý deň p. Lazarová,
v jednoduchom účtovníctve podľa aktuálnych postupov účtovania sa v §11 ods.3 uvádza, že nedokončená výroba sa eviduje do zásob, a to tak, že nakúpený materiál a pomocné látky sa evidujú ako daňový výdavok čoho výsledkom je produkt, ktorý sa predá. Pre podrobnú evidenciu výroby je možné viesť skladovú evidenciu, kde budete evidovať presne, ktoré súčasti tvoria výsledný produkt.
Ing. Matej Sedliak
Dobrý deň,mňa by zaujímalo či sa pri uzávierke roku daňové výdavky spotrebované v nedokončenej výrobe musia preúčtovať na nedaňové,alebo mi ostanú v daňových výdavkoch aj napriek tomu,že v našom prípade ide o stavbu,ktorá ešte nie je dokončená(nejde o zákazkovú výrobu). Kúpili sme pozemok,začali stavať…z kúpy pozemkov sme odpočítali dph,postupne sme dph odpočítavali aj z nakúpeného materiálu. Robím si starosti s uzavretím účtovníctva…vychádza mi totiž veľká strata.
Dobrý deň,
treba si dať na to pozor lebo do nákladov Vám tieto výdavky pôjdu až v podobe odpisu budovy pri zaradení do obchodného majetku v sume bez DPH (ak ste platcami DPH).
Ďakujeme
Ing. Matej Sedliak
Áno to mi je jasné pokiaľ by bola nehnuteľnosť po výstavbe naša,zaradená a odpisovaná. My ju ale plánujeme predať. Nie je ale uzatvorená zmluva o dielo. Takže nám zatiaľ nie je známe kedy a komu . Áno sme plátcovia DPH.
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako je to s knihou zásob u SZČO (neplatca DPH), ktorý nakupuje napr. kancelárske potreby, drobný majetok ako napr. tlačiareň, mobil a podobne (cca do 500 € všetko) a pri kúpe ho účtuje ako VOZD – zásoby, lebo to potrebuje na podnikanie. A teraz otázka, ako viesť knihu zásob pri nákupe týchto zásob a taktiež pri vyradení? Treba to vôbec evidovať, keď veci ktoré kupuje väčšinou hneď aj použije??
Dobrý deň,
jedná sa teda o drobný majetok, ktorý je vhodné uvádzať do karty drobného majetku. Tento majetok sa však neodpisuje, ale v prípade kontroly viete predložiť, že takýto drobný majetok zvyčajne s dlhšou použiteľnosťou ako rok sa nachádza v obchodnom majetku SZČO. O bežných kancelárskych potrebách ako je papier, perá atď takúto evidenciu viesť nemusíte.
Ing. Matej Sedliak
1) Začínajúci živnostník obdržal príspevok od Úradu práce, ktorý môže byť použitý na nákup neodpisovaného majektu v hodnote do 1.700EUR (HM), 2.400EUR (NHM). Úrad práce v pokynoch uvádza, že tento majetok má byť nakúpený priamo do spotreby. Je tento postup účtovania správny?
– nákup PC: Peňažný denník – Výdavok ovplyvňujúci ZD – stĺpec Zásoby (alebo skôr stĺpec Ostatné výdavky, keďže neidem evidovať nakúpený PC v knihe Zásob?)
– evidencia tlačiarne v obstarávacej cene v Knihe krátkodobého majetku
2) Takto evidovaný majetok sa uvádza vo Výkaze majetku a záväzkov? Účtovný program, ktorý mám obstaraný, to čo zaevidujem do Knihy krátkodobého majetku, neťahá do výkazu majetku a záväzkov. Je to v poriadku?
3) Vedľajšie náklady spojené s obstaraním PC, napr. doprava účtujem tiež nasledovne: Peňažný denník – Výdavok ovplyvňujúci ZD – stĺpec Zásoby, z dôvodu aby vstupovala do obstarávacej ceny PC? Alebo vedľajší náklad pôjde na VOZD – Služby
Dobrý deň,
1. áno. PC sa účtuje do zásob a na karty drobného majetku. Tak isto tlačiareň.
2. áno je to v poriadku lebo výkaz majetku a záväzkov neobsahuje takéto riadky.
3. áno do zásob ako súčasť nadobudnutia PC.
Ďakujeme
Ing. Matej Sedliak
Dobrý deň, vediem jednoduché účtovníctvo pre kaderníčku. Ako mám prosím správne zaúčtovať nákup uterákov asi 35ks? Ide o VOZD – zásoby. Je potrebné to ešte niekde zaevidovat? Ďakujem pekne
Dobrý deň,
tieto položky môžete zaevidovať aj do zoznamu krátkodobého majetku ako doplnková evidencia.
Ďakujeme
Ing. Matej Sedliak