Po kratšej prestávke z dôvodu dovolenkového obdobia sme si pre vás pripravili článok týkajúci sa pozastavenia alebo zrušenia živnosti. Dôvod živnostníka na prerušenie a pozastavenie živnosti môže byť rôzny, ale dôležité je vedieť ako správne postupovať voči úradom a poisťovniam.
V prvom rade je potrebné zobrať do ruky živnostenský zákon a postupovať podľa neho. Aký je rozdiel medzi zrušením a pozastavením živnosti?
Situácií môže nastať viacero, a to pozastavenie jednej alebo viacerých živností, pozastavenie všetkých živností alebo ukončenie podnikania. Ak sa živnostník rozhodne pre jeden z týchto krokov, mal by dopredu vedieť aké dôsledky rozhodnutie bude mať.
Pozastavenie jednej alebo viacerých živností
Ak sa podnikateľ rozhodne, že jednu alebo viac živností pozastaví, tak túto zmenu oznámi miestne príslušnému živnostenskému úradu, kde vyplní potrebné tlačivo. Takéto pozastavenie môže trvať od 6 mesiacov do maximálne 3 rokov. Voči iným inštitúciám nevznikajú podnikateľovi oznamovacie povinnosti, keďže ďalej podniká. Pozor si však musí dať v prípade vykonávania činnosti na pozastavenú živnosť, čím by sa podnikateľ dopustil neoprávneného podnikania.
Pozastavenie všetkých živností
Ak sa rozhodne pozastaviť všetky živnosti je potrebné si uvedomiť, že toto pozastavenie bude trvať minimálne 6 mesiacov a maximálne 3 roky, ako sme uviedli vyššie. Takéto pozastavenie si netreba mýliť s ukončením podnikania. Ak pozastavenie podnikania netrvá dlhšie ako je lehota na podanie daňového priznania k dani z príjmov, tak podnikateľovi nevzniká povinnosť vykonať uzatvorenie účtovných kníh a vykonať mimoriadnu účtovnú závierku. V prípade, že podnikateľ v decembri roka 2016 požiada o pozastavenie všetkých živností na 1 rok, tak mu vzniká povinnosť k tomuto dňu pozastavenia zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku. Vysporiadanie dane vykoná v čase na podávanie daňových priznaní. Pozor, ale po oznámení na živnostenskom úrade bude podnikateľovi do 1 týždňa vydané rozhodnutie, ktoré bude potrebné zobrať na daňový úrad a do poisťovní. Keďže pri pozastavení všetkých živností sa podnikateľ buď zamestná alebo bude evidovaný na úrade práce, čím dochádza k povinnosti oznámiť tieto skutočnosti sociálnej a zdravotnej poisťovni. Tieto zmeny z pohľadu platenia odvodov je najlepšie vykonať k poslednému dňu mesiaca.
Ukončenie podnikania
Ak nedôjde k obnoveniu pozastavených živností alebo sa rozhodne podnikateľ ukončiť podnikanie k poslednému dňu zdaňovacie obdobia, tak vykoná riadnu účtovnú závierku a vysporiada daň v lehote na podanie dane z príjmov. Ak dôjde k ukončeniu počas zdaňovacieho obdobia, tak podnikateľ vykoná mimoriadnu účtovnú závierku a po uplynutí kalendárneho roka v tej istej lehote vysporiada daň z príjmov. V oboch prípadoch musí túto skutočnosť oznámiť živnostenskému úradu a následne odovzdať DIČ kartičku a prípadne aj IČ DPH kartičku (ak bola vydaná) daňovému úradu. Oznámenie o ukončení podnikania k dani z príjmov vykoná živnostenský úrad. Oznámenie o ukončení k dani z pridanej hodnoty musí vykonať podnikateľ. Následne je nutné navštíviť aj sociálnu a zdravotnú poisťovňu z dôvodu zmeny platiteľa.
Spolu pre Vás tvoríme články na zaujímavé témy z oblasti účtovníctva, daní a miezd. Našou snahou je informovať Vás o novinkách, ktoré dopĺňame o naše poznatky a skúsenosti z praxe. Radi Vám pomôžeme a poradíme.
3 komentáre k “Pozastavenie alebo zrušenie živnosti?”
Dobrý deň pán odborník,
aké sú poplatky na zrušenie živnosti?
Ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň,
zrušenie živnosti by malo byť bez poplatkov. Nezabudnite však na oznamovacie povinnosti voči daňovému úradu, sociálnej poisťovni a pre istotu aj zdravotnej poisťovni.
Ďakujeme za otázku.
Ing. Matej Sedliak
Dobry den,
ak som si zalozil zivnost pred par mesiacmi a chcem pozastavit zivnost pred koncom roka na jeden rok a nemal som ziadne prijmy/vydavky, musim stale vykonať mimoriadnu účtovnú závierku?
Stale som zamestnany popri zivnosti, vznika mi povinnost oznamit danovemu úradu a poisťovniam pozastavenie zivnosti?
Dakujem vopred