V predchádzajúcom článku sme písali o chybách vyskytujúcich sa v podvojnom účtovníctve, a preto sme sa rozhodli upozorniť aj na časté chyby v jednoduchom účtovníctve. Stretávame sa s nimi takmer všetci čo účtujeme. Niektoré chyby sa stanú z nepozornosti, ale niektoré aj preto, že neúčtujeme často, a to najmä u živnostníkov, ktorí si vedú účtovnú agendu vo vlastnej réžii.
Aké sú časté chyby v jednoduchom účtovníctve?
Vystavené a prijaté faktúry
Zle uvedený dátum odpočtu – najmä pri platcoch DPH, kedy môže dôjsť k priradeniu dokladu do nesprávneho zdaňovacieho obdobia.
Ak zadávame sumu faktúry alebo vykonávame čiastočné uplatnenie do nákladov a rozpočítavame celkovú sumu percentuálne – nemusí sedieť suma DPH, prípadne zlé zaokrúhľovanie.
Likvidácia bez väzby – pozor, takáto likvidácia sa javí ako splnená v knihe záväzkov alebo v knihe pohľadávok, ale neprejaví sa v peňažnom denníku, čím sa skresľuje celý výsledok.
Pokladňa
Mínusový stav pokladne – nesmie byť v žiadnom účtovnom období evidovaný mínusový stav pokladne.
Interné číslovanie dokladov nesedí – najmä ak dodatočne dopĺňate niektoré doklady spätne a neprečíslujete poradie dokladov.
Banka
Pohyby medzi pokladňou a bankou – nesedia priebežné položky v peňažnom denníku. To znamená, že z banky ste urobili výber do pokladne, ale v pokladni ste nevykonali príjem prostriedkov. Vznikne tak rozdiel v priebežných položkách.
Nesedí počiatočný a konečný stav bankového účtu – zväčša ak z nepozornosti urobíme chybu nesedí stav účtu vo výpise so stavom v účtovníctve.
Dlhodobý majetok
Zle zvolená odpisová skupina majetku – skresľuje to výsledok účtovníctva.
Lízingový majetok – častá chyba pri účtovaní jednotlivých častí lízingu. Lízingové splátky účtujeme vopred na celý rok, a preto vždy je dobré si skontrolovať, či správne priraďuje jednotlivé časti do peňažného denníka.
Najlepšie je kontrolovať peňažný denník vzájomne s jednotlivými účtovnými knihami. Často prídete na drobné, ale aj závažnejšie nedostatky, ktoré je dobré odstrániť skôr ako na to príde daňová kontrola. Ak vás napadla nejaká chyba, ktorej ste sa dopustili a neskôr ste ju zistili, tak nám ju napíšte nech sa z nej môžeme poučiť.
Spolu pre Vás tvoríme články na zaujímavé témy z oblasti účtovníctva, daní a miezd. Našou snahou je informovať Vás o novinkách, ktoré dopĺňame o naše poznatky a skúsenosti z praxe. Radi Vám pomôžeme a poradíme.
16 komentárov k “Chyby v jednoduchom účtovníctve”
Účtovné chyby je možné dodatočne odstrániť a pokračovať v účtovaní alebo vyžaduje opravy výkazov, ktoré už boli odovzdané na daňový úrad?
Ďakujem.
Dobrý deň, samozrejme záleží o akú chybu sa jedná. Ak nám konkrétne uvediete aký problém riešite, tak Vám odpovieme konkrétnejšie, ale všeobecne platí ak zistíte chybu, ktorá bola vykonaná aj v predchádzajúcom účtovnom období a odstránenie chyby by malo za následok povinnosť odviesť vyššiu daň štátu, tak je potrebné chybu odstrániť.
Ďakujeme za otázku.
Ide o zlé účtované náklady v roku 2013 a 2014.
Daň by mala byť nižšia. Ako by ste to riešili?
V tom prípade je na Vás ako sa rozhodnete. Podať dodatočné výkazy môžete aj nemusíte. Keďže budete žiadať vrátenie časti zaplatených daní, tak s veľkou pravdepodobnosťou môžete očakávať daňovú kontrolu, ktorá bude rozhodovať, či Vaša žiadosť je oprávnená. Záleží na Vás o akú sumu by sa malo jednať a či to stojí za prípadné dokazovanie.
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako mám postupovať, ak mi nesedí zostatok na priebežných položkách z minulého roka? Ďakujem pekne za radu.
Dobrý deň,
treba to opraviť a účtovať ako opravy minulých období.
S pozdravom
Hulitka
Dobrý deň,
môžem dať na začiatku podnikania ako prvý zápis v pokladni osobný vklad podnikateľa
12000 a vyplatiť v hotovosti 12000 nákup hmotného majetku? Prevod z banky nie je.Ďakujem
Dobrý deň,
ak sa jedná o živnostníka môžete urobiť vklad podnikateľa bez problémov. Pozor si dajte na obmedzenie, ktoré platí pri obchodovaní ak je odovzdávajúcim alebo preberajúcim platby fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo právnická osoba, platba v hotovosti nesmie presiahnuť sumu 5 000 eur.
Ďakujeme
Ing. Matej Sedliak
Dobrý deň prajem, Chcela by som sa opýtať, podnikateľ (JÚ) zabudol uviesť počiatočný stav pokladne. Na konci roka bol v pokladni preto v mínuse, podali sme aj takéto výkazy. Treba z tohto dôvodu podávať opravné daňové priznanie a výkazy.
Ďakujem
Dobrý deň,
ak ste podávali účtovnú závierku a uviedli mínusovú pokladňu tak je to samozrejme chyba, ktorú treba po správnosti opraviť, aby sa Vám chybný stav pokladne neprenášal do ďalších účtovných období.
Ďakujeme
Ing. Matej Sedliak
Dobrý deň
ak som podala v roku 2014 daňové priznanie a v účtovnej závierke som urobila chybu ktorá neovplyvnila základ dane…a od roku 2014 som mala na tri roky pozastavenú živnosť môžem v tomto roku keď budem podávať priznanie za účtovný rok 2017 podať opravné za rok 2014 a odstrániť chybu? dá sa to?…za aký rok spatne môžem podať opravné? Ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň,
kedykoľvek ak zistíte, že ste urobili niekde chybu by ste mali mať možnosť si podať opravné výkazy.
Ďakujeme
Ing. Matej Sedliak
Dobrý deň,
v tomto roku som zistila, že namiesto odpisu 1164 som zaúčtovala zostatkovú cenu 3984. Čo s tým? Dá sa to nejak opraviť? Ďakujem.
Dobrý deň,
nerozumieme otázke, ale ak ste urobili chybu vo výške odpisu tak si pozrite účet oprava minulých období.
Ďakujeme
Ing. Matej Sedliak
Dobrý deň,
zistila som, že v roku 2017 som v rámci uzávierkových operácií zle priradila predkontáciu a tým mi neboli znížené náklady ako mali byť. Zaplatili sme nižšiu daň ako sme mali. Musím podať DDP alebo to môžem opraviť v DP za rok 2018? Ďakujem
Dobrý deň,
podľa § 16 zákona č. 563/2009 Z. z.Zákon o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov daňovník je povinný podať dodatočné daňové priznanie v prípade:
– dodatočné daňové priznanie typu B je povinný podať daňovník, ak podal daňové priznanie typu A a dodatočne zistil, že mal aj iné druhy príjmov (t.j., že nemal podať daňové priznanie typu A)
– ak osobe (zákonný zástupca, právny nástupca alebo zástupca), ktorá podávala za zomrelého daňovníka daňové priznanie, budú po podaní tohto daňového priznania vyplatené príjmy zo závislej činnosti zomrelého daňovníka, táto osoba je povinná podať za zomrelého daňovníka dodatočné daňové priznanie. Správca dane v tomto prípade nevyrubí sankciu v zmysle daňového poriadku
– ak bol daňovníkovi spätne priznaný starobný dôchodok k začiatku bezprostredne predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku zdaňovacích období predchádzajúcich tomuto zdaňovaciemu obdobiu, podáva za tieto zdaňovacie obdobia dodatočné daňové priznanie, ak si za tieto zdaňovacie obdobia uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Ak daňovník podá dodatočné daňové priznanie len z tohto dôvodu, správca dane nevyrubí sankciu podľa daňového poriadku.
Daňovník je povinný podať dodatočné daňové priznanie aj v prípade, ak
– daň má byť vyššia, ako bola správcom dane vyrubená,
– nadmerný odpočet má byť nižší alebo nárok na vrátenie dane nižší, ako bol správcom dane priznaný,
– daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty neobsahuje správne údaje týkajúce sa uskutočnených a prijatých zdaniteľných obchodov za príslušné zdaňovacie obdobie,
– daňová strata je nižšia ako bola uvedená v daňovom priznaní.
S pozdravom
Mgr. Gábor Hulitka