Blíži sa koniec roka a s tým sa nám podnikateľom spája ukončenie účtovného obdobia a prechod do nového roka. Mnohí podnikatelia a najmä tí začínajúci môžu mať strach ako to všetko zvládnuť. Ak ste účtovali pravidelne počas celého roka nemáte sa čoho báť. Pravidelným účtovaním dokážete predísť stresu, ktorý môže nastať na konci roka z množstva dokladov, ktoré treba spracovať, ale aj z nepríjemného prekvapenia o výške dani z príjmov.
Ako postupovať pri uzatváraní účtovných kníh na konci roka?
Ak si nevieme dať rady, vždy sa treba pozrieť do postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva. O tom ako správne účtovať pri prechode účtovných období pojednáva § 8. Keď ukončujeme účtovné obdobie roka 2015, musíme previesť konečný zostatok financií v pokladni, na bankovom účte a priebežné položky ako začiatočný stav pre účtovné obdobie roka 2016. To znamená, že ak mám v pokladni na konci roka 110 €, tak na začiatku nasledujúceho roka bude prvý účtovný prípad počiatočný stav pokladne 110 €. To isté platí aj o bankovom účte. Pozor si musíte dať najmä vtedy ak meníte účtovníka a vychádzate len z účtovnej závierky. V účtovnej závierke sa na tretej strane uvádza práve konečný stav pokladne na riadku 10 za bežné účtovné obdobie.
Ak účtujeme o viacerých pokladniach alebo o viacerých účtoch, pričom niektoré z nich sú v cudzej mene, tak rok sa uzatvára v tej mene v akej sa účtuje a s kurzom prislúchajúcim k dňu uzavretia účtovných kníh (31.12.2015). Pri otváraní účtovných kníh sa použije kurz z 31.12.2015 k otvoreniu stavu pokladne v deň 1.1.2016.
Nemenej dôležité je na konci roka účtovanie pohľadávok a záväzkov, kde často dochádza k prenosu povinnosti úhrady záväzkov alebo prijatia pohľadávok až v nasledujúcom roku, čo má vplyv na výšku daňovej povinnosti. To znamená, že ak ste vystavili faktúry v roku 2015 a neboli v tomto období uhradené, tak neovplyvňujú základ dane v roku 2015, ale prenášajú sa do roku 2016. To isté platí aj o záväzkoch, ktoré uhrádzame až v novom roku. Tieto údaje sa uvádzajú v súhrne aj v účtovnej závierke.
Mnohokrát sme už počuli, že na konci roka dochádza k uzávierkovým účtovným operáciám. Čo si ale predstaviť po týmto pojmom? V teórii platí, že pred ukončením roka je potrebné v peňažnom denníku vyčísliť súhrnné sumy príjmov, výdavkov a uviesť výsledok hospodárenia. V praxi však toto za nás vykonáva účtovný program, a teda všetky súhrnné sumy máme spočítané.
Rada pred ukončením účtovného roka
Vždy odporúčame pred ukončením roka prejsť celú účtovnú agendu a prekontrolovať stav bankových účtov, pokladne, priebežných položiek medzi pokladňou a účtami. Taktiež skontrolovať stav neuhradených záväzkov a pohľadávok. Vykonať inventarizáciu. Prekontrolovať, či sme dodržali všetky predpisy počas účtovania, najmä pri účtovaní automobilov, prenájmov, odpisy alebo mzdy. Ak si nie ste s niečím istý, odporúčame poradiť sa s nezávislým účtovníkom, ktorý môže odhaliť niektoré chyby a predísť tak nepríjemnostiam v budúcnosti.
Spolu pre Vás tvoríme články na zaujímavé témy z oblasti účtovníctva, daní a miezd. Našou snahou je informovať Vás o novinkách, ktoré dopĺňame o naše poznatky a skúsenosti z praxe. Radi Vám pomôžeme a poradíme.
2 komentáre k “Ako hladko zvládnuť koniec roka v jednoduchom účtovníctve?”
Dobrý večer pán Ing.Sedliak,
ak by som potrebovala kontroling celého účtovníctva za rok 2016, vedeli by ste zabezpečiť takúto účtovnú službu?
Ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň p. Baloghová,
samozrejme v prípade záujmu Vám vieme spracované účtovníctvo skontrolovať. Keď to bude aktuálne napíšte nám na uctovnictvo@ekonoom.sk.
Ďakujeme
Ing. Matej Sedliak