V predchádzajúcom článku sme si uviedli základné informácie o kontrolnom výkaze a teraz tu máme ďalší výkaz – súhrnný výkaz. Kladiete si otázku prečo ďalší výkaz? Na čo vlastne musíme posielať toľko výkazov a aký je medzi nimi rozdiel?
O súhrnnom výkaze znovu pojednáva zákon č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v § 80, a teda týka sa najmä platiteľov DPH. Pýtate sa prečo máme podávať súhrnný výkaz? Je z dôvodu uplatnenia jednotného princípu uplatnenia DPH v rámci členských krajín EÚ pri dodaní tovarov a služieb z jedného členského štátu do druhého. Obaja účastníci musia mať pridelené IČ DPH, a teda byť platiteľom DPH vo svojej krajine.
Koho sa týka povinnosť podávať súhrnný výkaz?
- Podnikateľ, ktorý je platiteľom DPH dodá tovar zo Slovenska do iného členského štátu podnikateľovi, ktorý je platiteľ DPH vo svojej krajine.
- Podnikateľ, ktorý je platiteľom DPH dodá službu s miestom dodania v inom členskom štáte podnikateľovi, ktorý je platiteľom DPH.
- Podnikateľ, ktorý sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ.
- Podnikateľ, ktorý premiestni tovar zo Slovenska do iného členského štátu na účely jej podnikania. Treba si dať pozor, čo sa týka premiestnenia tovaru na výnimky ako napr. zásielkový predaj, montáž a inštalácia tovaru atď.
Tieto obchody sa v súhrnnom výkaze neuvádzajú
- Služby do iného členského štátu s výnimkou určenia miesta dodania podľa § 16.
- Služby dodané do krajín tretích štátov.
- Služby oslobodené od dane z pridanej hodnoty.
- Nadobudnutie tovaru alebo služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu.
- Prijatie služby od zahraničnej osoby z krajín tretieho štátu.
Kedy sa podáva súhrnný výkaz?
Výkaz podávame mesačne alebo štvrťročne. Štvrťročne môžeme podávať ak hodnota dodaného tovaru nepresiahla za štvrťrok 100 000 €, pričom sa sledujú aj štyri štvrťroky spätne, kde hodnota tovarov nepresiahla 100 000 €. Čiže posudzuje sa každý štvrťrok samostatne. Súhrnný výkaz sa podáva podobne ako daňové priznanie alebo kontrolný výkaz, a to elektronicky cez finančnú správu. Treba dodržať lehotu na podanie súhrnného výkazu, ktorá je 25 dní po danom zdaňovacom období, za ktorý sa výkaz podáva.
Kedy sa súhrnný výkaz nepodáva?
Nepodáva sa v prípade, že v danom zdaňovacom období podnikateľ nedodal tovar, nepremiestnil tovar ani nedodal službu zo Slovenska do inej členskej krajiny. Taktiež nedodal tovar v rámci trojstranného obchodu ako prvý odberateľ.
Pozor: Povinnosť podávať súhrnný výkaz má aj podnikateľ registrovaný podľa § 7 alebo § 7a, ak dodá za dané zdaňovacie obdobie tovar alebo službu do iného členského štátu podnikateľovi, ktorý má pridelené IČ DPH vo svojej krajine.
Spolu pre Vás tvoríme články na zaujímavé témy z oblasti účtovníctva, daní a miezd. Našou snahou je informovať Vás o novinkách, ktoré dopĺňame o naše poznatky a skúsenosti z praxe. Radi Vám pomôžeme a poradíme.