Pri podnikaní sa môžeme stretnúť so situáciou, kedy budeme potrebovať si prenajať motorové vozidlo v zahraničí na účely podnikania. Tento prenájom bude ďalej predmetom článku.
Prenájom z časového a daňového hľadiska je krátkodobý alebo dlhodobý.
- Krátkodobý prenájom – prenájom netrvá dlhšie ako 30 dní
- Dlhodobý prenájom – trvá dlhšie ako 31 dní
Krátkodobý prenájom
Služba, ktorou je poskytnutie krátkodobého nájmu dopravného prostriedku (nie viac ako 30 dní) sa zdaňuje v štáte, kde sa dá dopravný prostriedok k dispozícii (§ 16 ods. 2).
Napr.:
Ak maďarský platiteľ poskytol prenájom vozidla slovenskej osobe identifikovanej pre daň 20.1.2015 v dĺžke 20 dní s tým, že slovenský odberateľ si prišiel vozidlo prevziať do Maďarska. Ako má platiteľ vystaviť faktúru?
Odpoveď:
Miestom dodania tejto služby je zahraničie – kde sa dal dopravný prostriedok k dispozícii zákazníkovi, z čoho vyplýva, že platiteľ predmetnú službu zdaní maďarskou DPH vo výške 27%.
Takže ak si prenajmete motorové vozidlo v Maďarsku na krátke obdobie tak službu Vám vyfakturujú s maďarskou daňou aj keď ste platcami DPH v tuzemsku.
Samozrejme túto zaplatenú daň máte možnosť refundovať z Maďarska raz ročne, a to pri podmienkach , že tato suma bude vyššia ako 50 Eur.
Dlhodobý prenájom
Miestom dodania služby spočívajúcej v poskytnutí iného nájmu dopravných prostriedkov ako je krátkodobý nájom, ak je poskytnutý osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava, okrem nájmu výletnej lode, pri ktorom je miesto dodania služby tam, kde sa dá výletná loď fyzicky k dispozícii zákazníkovi za podmienky, že v tomto mieste má poskytovateľ svoje sídlo alebo prevádzkareň.
Z uvedeného znenia vyplýva, že v prípade, ak tuzemskému platiteľovi sa poskytne prenájom dopravného prostriedku na obdobie dlhšie ako 30 dní, miesto dodania sa určí podľa usadenia odberateľa.
Napr.:
Slovenský platiteľ poskytol prenájom osobného motorového vozidla slovenskej zdaniteľnej osobe na obdobie 37 dní. Má slovenský platiteľ tento prenájom zdaniť slovenskou DPH?
Odpoveď
Miesto dodania je tam, kde je usadený odberateľ – zdaniteľná osoba. Keďže odberateľ je usadený v SR (má v SR trvalý pobyt) – miesto dodania je v SR. Slovenskému platiteľovi vznikla daňová povinnosť v SR, a teda uvedený prenájom zdaní slovenskou DPH vo výške 20%.
Ak slovenskému platiteľovi poskytnú dlhodobý prenájom z Čiech, tak český platiteľ vystaví faktúru bez DPH (21%).
Slovenský platiteľ si tuto službu samozdaní v priznaní DPH v období, keď za túto službu dostane faktúru.
Výsledný vzťah slovenského podnikateľa k štátnemu rozpočtu je teda nulový: DPH “na výstupe” sa rovná odpočítanej DPH, z tohto obchodu nemusí podnikateľ zaplatiť štátu nič.
Ak by rovnakú službu za rovnakých podmienok prijal napr. podnikateľ, ktorý nie je platiteľom DPH, no je pre DPH registrovaný (napr. v zmysle § 7a zákona o DPH), postupuje takmer rovnako. S jedinou výnimkou – DPH si ako neplatiteľ nemôže odpočítať, teda v plnej výške ju do štátneho rozpočtu musí zaplatiť.
Konateľ a spolumajiteľ účtovnej spoločnosti Ekonoom.sk s.r.o., v doterajšej práci sa venoval prevažne účtovníctvu malých firiem fyzických a právnických osôb. Aktívne sa pripravuje na znaleckú činnosť v odbore Účtovníctvo, daňovníctvo a personalistika. Je asistentom audítora a autor knihy Chyby účtovníctva.
11 komentárov k “Prenájom dopravného prostriedku zo zahraničia a DPH”
Dobrý deň,
riešíme vo firme vážnú sitáciu. Naša materská firma (sídliaca v nemecku) chce prenajať osobné vozidlá dcérskej spoločnosti na slovensku. Následne by táto dcérska spločnosť mala používať tieto vozidlá na služobné ako aj súkromné účely a to po celý rok. Akou formou by sa toto všetko malo riešiť, resp. aké povinnosti vznikajú pre dcérsku spoločnosť na slovensku?
Dobrý deň, ak sa jedná o dlhodobý prenájom motorových vozidiel (viac ako 1 mesiac) vzniká daňová povinnosť v krajine, kde má sídlo nájomca, teda v tomto prípade na Slovensku. Materská spol. vystaví raz mesačne faktúru bez DPH na dcérsku spol. a tá sa na Slovensku samozdaní. Daň z motorových vozidiel sa na Slovensku neplatí pretože tá povinnosť vzniká v Nemecku (ak má nemecké EČV).
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať ako mám postupovať pri zaúčtovaní faktúry z CZ. Vyfakturovali nám za dodávku elektrorozvádzača a jeho montáži na obrábácí stroj celkovú sumu 650 000cz bez DPH. My sme platiteľmi DPH podlieha táto faktúra samozdaneniu? a nadobudnutie podľa § 49ods 2písm c.? Cena na faktúre je spolu aj za dodávku aj montáž.
ďakujem
Potrebujem info ohľadom prenájmu automobilu z ČR-materská firma pre dcersku firmu na Slovensku. Ak používame auto na základe nájomnej zmluvy pre slovenskú firmu, musíme platiť cestnú daň aj na Slovensku?
2/ Ak používam auto na základe nájomnej zmluvy v slovenskej firme, môžem si uplatniť náklady na spotrebu phm a odpočet DPH v slovenskej firme?
Za info dakujem. Ďanovská
Dobrý deň pani Ďanovská,
podľa zákona sa rozlišuje dlhodobý a krátkodobý prenájom auta do zahraničia. Ak ide o dlhodobý prenájom auta do zahraničia tak sa môže fakturovať aj bez DPH, pričom musia byť daňové subjekty platiteľmi DPH. Cestnú daň môžete platiť na Slovensku len za vozidlo, ktoré má slovenské ŠPZ t.j. daň budete platiť len v ČR. Ak máte nájomnú zmluvu o používaní auta, tak PHM aj parkovné si môžete uplatniť s DPH.
S pozdravom
Hulitka
Dobrý deň ,
Dlhodobý prenájom motorového vozidla….Materská spol. vystaví raz mesačne faktúru bez DPH na dcérsku spol. za prenájom a tá sa na Slovensku samozdaní. Na ktorých riadkoch v daňovom priznaní uvádzam základ dane a daň . Na riadkoch 11 a 12 ?
Ďakujem
Szabová
Dobrý deň,
na Vašu otázku vieme odpovedať v rámci poradenstva.
S pozdravom
Hulitka
Dobrý deň,
Český platiteľ DPH prenajme automobil s českou ŠPZ na dlhodobý prenájom nájomcovi, slovenský neplatiteľ DPH, registrovaný podľa § 7a. Ako je to s DPH. Ďakujem.
Jarmila
Dobrý deň,
podľa môjho názoru sa jedná o dodanie medzi dvomi zdaniteľnými osobami, kde sa určí miesto dodania podľa Zákona o DPH § 15 ods.1, a teda bude fakturovať bez českej DPH. Následne je slovenský podnikateľ povinný priznať a odviesť daň na Slovensku.
Ďakujeme
Ing. Matej Sedliak
Dobry deň,
správne nám fakturuje servis z ČR (platca DPH v ČR) my sme taktiež platca SK DPH pri:
1. servisných službách poskytnutých v ČR pre naše auto, je faktúra bez českej DPH, my si urobíme samozdanenie
2. prenájme náhradneho vozidla do 30 dni je faktúra z ČR s českou DPH 21%
3. prenájme náhradneho vozidla nad 30 dni je faktúra bez DPH my si urobíme samozdanenie.
Tieto služby následne my platca SK DPH refakturujeme naším klientom zvyčajne platcom SK DPH.
Aký je daňový základ pre slovenský subjekt (našho odberateľa), v pripade, ze pôvodná faktúra je z krajiny EU (ČR) bez DPH danej krajiny? (my robime reverse charge)
Aký je daňový základ pre slovenský subjekt (našho odberateľa), v pripade, ze pôvodná faktúra je z krajiny EU (ČR) s českou DPH?
Pre refakturáciu použijem základ dane z českej faktúry a plus slovenská DPH?
Ďakujem
Dana
Dobrý deň,
podľa zákon č.222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty fakturácie v bode 1 až 3 sú správne.
Na ďalšie otázky vieme Vám odpovedať v rámci poradenstva.
https://www.ekonoom.sk/poradenstvo/
Ďakujeme
Mgr. Hulitka Gábor