Začali ste podnikať alebo už podnikáte a viete, že potrebujete byť platiteľom DPH. Pozor to, že máte IČ DPH ešte nemusí znamenať, že ste platitelom DPH. Prečo?
„Často sa v praxi stretávame s nepochopením jednotlivých postavení podnikateľa podľa zákona o DPH. Vysvetlíme prečo.“
Zákon o DPH stanovuje podmienky registrácie pre postavenie slovenského platiteľa DPH v § 4, v § 7 a v § 7a. Registráciu zahraničnej osoby upravujú § 5 a § 6 zákona o DPH. Často ku nám príde klient s tým, že je platiteľom DPH, má pridelené IČ DPH, ale nevie v akom postavení.
Slovenský podnikateľ, či už SZČO alebo právnická osoba sa registruje za platiteľa DPH v zmysle § 4 zákona o DPH. Registráciou podľa tohto ustanovenia nadobudnú postavenie platiteľa DPH, t.j. majú povinnosť odvádzať daň zo svojich dodávok tovarov a služieb a majú právo na odpočítanie dane s výnimkou, ak dodávajú tovary a služby oslobodené od dane podľa § 28 až 42 zákona o DPH. Plnohodnotným platiteľom DPH sa podnikateľ môže stať v tomto prípade povinne alebo dobrovoľne.
Podľa § 7 zákona o DPH sa registrujú podnikatelia, ktorí nadobúdajú tovary z iných členských štátov v tuzemsku. Registráciou podľa tohto ustanovenia sa nadobúdatelia nestávajú platiteľmi dane. Majú povinnosť platiť daň z nadobudnutia tovarov, ale nemajú nárok na odpočítanie dane.
Podľa § 7a zákona o DPH sa registrujú podnikatelia, ktorí prijímajú alebo dodávajú služby z alebo do iného členského štátu, pri ktorých sa miesto dodania určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby. Registráciou podľa tohto ustanovenia sa zdaniteľné osoby nestávajú platiteľmi dane. Sú povinní platiť daň pri prijatí služby od zahraničnej zdaniteľnej osoby, ale nemajú nárok na odpočítanie dane.
V každom postavení má podnikateľ pridelené IČ DPH, ale môžete vidieť hlavné odlišnosti jednotlivých postavení platiteľa DPH.
Povinná alebo dobrovoľná registrácia?
Platiteľom DPH sa môže podnikateľ stať dvomi spôsobmi, a to buď dobrovoľne alebo povinne. Povinnosť majú podnikatelia, ktorí prekročia hranicu 49 790 € za najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov. Podnikateľ je preto povinný si svoje obraty sledovať nie len raz za rok pri podaní daňového priznania, ale aj počas roka.Obratom sa pre účely registrácie považuje od 1.1.2019 dochádza k zmene definície obratu v § 4 ods. 7 zákona o DPH.
Obratom sa rozumie hodnota bez dane dodaných tovarov a služieb v tuzemsku. Po 1.1.2019 sa teda do obratu zahŕňa reálna hodnota dodávok predstavujúca protihodnotu v čase ich dodania. Platby, ktoré boli prijaté pred dodaním tovarov a služieb sa do obratu nezahŕňajú, a to platí v prípade fyzickej ako aj právnickej osoby.
Ak začínate alebo už podnikáte ako neplatiteľ DPH a chcete sa stať dobrovoľným platcom DPH, môžete tak urobiť kedykoľvek. Potrebné je vyplniť tlačivo Žiadosť o registráciu, oznámenie zmien, žiadosť o zrušenie registrácie na daň z príjmov a daň z pridanej hodnoty. Nezabudnite doplniť kontaktné údaje v podobe telefónneho čísla alebo e-mailu. Následne bude potrebné vyplniť Dotazník k žiadosti o dobrovoľnú registráciu pre daň z pridanej hodnoty. Vhodné je poslať aj výstupy z účtovníctva ako vystavené faktúry, knihu pohľadávok, bankové výpisy, zmluvy, súhlas s umiestnením sídla a podobne. Vyplnené tlačivá je potrebné posielať elektronicky na register, miestne príslušného daňového úradu.
Každá žiadosť o registráciu DPH sa rieši individuálne, je potrebné pár dní počkať, kým sa vaša žiadosť dostane na rad. Daňový úrad vás môže požiadať o predloženie účtovníctva pre overenie skutočnosti. Taktiež môžu prísť z daňového úradu na preverenie sídla firmy, či existuje, či je označené sídlo a podobne. Požiadavkou môže byť tiež predloženie podnikateľského plánu. Na osobnom stretnutí sa vás môžu pýtať rôzne otázky (podobné ako v dotazníku) ohľadom činnosti firmy, dôvodu registrácie na DPH, odhadovaného obratu, počtu zamestnancov alebo obchodných partnerov. Všetky vaše odpovede vstupujú do zápisnice, a preto dbajte na správnu formuláciu odpovedí. Následne posunú tieto dokumenty spolu s vyjadreniami na príslušné oddelenie, ktoré schvaľuje registrácie. Po preverení všetkých predložených dokumentov a vyjadrení sa Vám ozvú so stanoviskom k podanej žiadosti. Keďže sa postupne prechádza na elektronickú komunikáciu, je možné že celý proces registrácie vybavíte elektronicky.
Dbajte na prípravu ešte pred podaním žiadosti na registráciu DPH a pripravte si potrebné dokumenty a odpovede na jednotlivé otázky. Ak dokážete hodnoverne preukázať, že idete skutočne vykonávať ekonomickú činnosť a uvediete dôvod prečo sa chcete stať platiteľom DPH, tak by nemal byť problém s úspešnou registráciou.
Dobrým dôvodom môže byť, že väčšina odberateľov sú platitelia DPH, ktorí požadujú aby ich dodávateľ bol platcom DPH z dôvodu uplatnenia DPH na vstupe. Avšak je potrebné predložiť aj uzatvorené zmluvy s obchodnými partnermi. Pre daňový úrad je náročné preveriť podnikateľa najmä ak ešte nepodnikal a nevykonáva žiadnu podnikateľskú činnosť. Ak však vzbudíte podozrenie, že vaším úmyslom nie je podnikanie, ale prijímanie nadmerných odpočtov, tak s úspešnou registráciou nepočítajte.
Spolu pre Vás tvoríme články na zaujímavé témy z oblasti účtovníctva, daní a miezd. Našou snahou je informovať Vás o novinkách, ktoré dopĺňame o naše poznatky a skúsenosti z praxe. Radi Vám pomôžeme a poradíme.