Finanční sprostredkovatelia (finanční poradcovia) vykonajú svoju činnosť na základe zákona z 24. apríla 2009 č. 186/2009 Z. z. o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve a o zmene a doplnení niektorých zákonov ako vyplýva zo zmien a doplnení vykonaných zákonom č. 129/2010 Z. z. a zákonom č. 132/2013 Z. z.
Finanční sprostredkovatelia sa musia povinne registrovať v Registri finančných agentov, finančných poradcov, finančných sprostredkovateľov na stránke Národnej banky Slovenska.
Táto finančná činnosť nie je živnosťou a preto ak nerobia inú činnosť, tak majú povinnosť registrovať sa na daňovom úrade podľa zákona o dani z príjmu č. 595/2003 Z.z. par. 6 ods. 2 písm. d). V tomto prípade dostávajú iba daňové identifikačné číslo (DIČ).
Tri možnosti ako viesť “účtovníctvo”:
- paušálne výdavky 40% plus zaplatené odvody,
- viesť si daňovú evidenciu príjmov a výdavkov,
- viesť jednoduché účtovníctvo a priznávať skutočné výdavky.
Rozhodnúť sa aký je optimálny spôsob evidovania výdavkov a zdaňovania príjmov nie je jednoduché ani jednotné u každého finančného poradcu. Odporúčame rozhodovať sa na základe výšky príjmov. Článok ako sa zorientovať v účtovníctve vám určite pomôže rozhodnúť sa správne. Prípadne kvalitný účtovník vo vašom okolí nájde optimálne riešenie podľa aktuálnych predpisov.
Aké výdavky si môže finančný poradca uplatniť?
Daňovým výdavkom je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, pričom pri využívaní majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby a s ním súvisiacich výdavkov (nákladov), je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti podľa § 19 ods. 2 písm. t), v akej sa používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov, ak tento zákon neustanovuje inak.
Školenia a pracovné cesty
Výdavok za školenie môže byť daňovým výdavkom pokiaľ sa jedná o školenie, ktoré súvisí s činnosťou finančného poradcu. Ak sa musí na školenie samostatne dopraviť a v cene školenia nie je započítaná cena za stravu, prípadne ubytovanie, tak podľa zákona o cestovných náhradách má nárok na náhradu za dopravu podľa skutočných výdavkov alebo za km plus amortizácia a PHM, stravné podľa hodín, ktoré strávil na pracovnej ceste podľa zákona, ubytovanie a vedľajšie výdavky. Je potrebné si na zdokladovanie týchto výdavkov vypísať cestovný príkaz s vyúčtovaním.
Nemôžeme zabudnúť aj na ďalší typ vzdelávania, a to je odborná literatúra, video školenia a tlač.
Stretnutia s klientmi a cestovanie
Ak nemáte auto, môžete si dávať do výdavkov aj lístky z hromadných prepravcov ako aj MHD. Odporúčam si písať na druhú stranu lístkov odkiaľ kam ste cestovali, aby ste si mohli na to urobiť cestovný príkaz s vyúčtovaním. Je to síce najzložitejšie riešenie, ale najprehľadnejšie aj pre účtovníka a daňového kontrolóra. Ak máme súkromné auto, vyúčtujeme pomocou cestovného príkazu vyúčtovania podľa zákona o cestovných náhradách. Zaplatená káva, čaj, minerálka je síce výdavok, ktorý potrebujeme k svojmu podnikaniu, ale nie je to daňovo uznaný.
Kancelária iné miestnosti
Ak máte vlastnú alebo prenajatú kanceláriu nasledovné výdavky si môžete dať do daňovo uznaných výdavkov:
- prenájom kancelárie,
- kancelársky nábytok,
- energie,
- internet-zavedenie,
- kancelárske potreby,
- počítač, notebook
- tlačiareň, kopírka,
- toner do tlačiarne
- mobil-paušál,
- projektor, plátno, stojan a papiere,
- služby ako kopírovanie, poštovné, software, poistenie kancelárskych priestorov,
- oprava a údržba prístrojov, kancelárie (vymaľovanie, koberce, upratovanie) to všetko sú daňovo uznateľné výdavky.
Reklama a marketing
Závisí na interných pravidlách firmy, s ktorou spolupracuje finančný poradca alebo na akej je pozícií, či môže vo svojej reklame použiť názov firmy. Vo všeobecnosti si môžete tieto výdavky uplatňovať:
- doména,
- email hosting,
- webhosting,
- google adwords a facebook reklama,
- reklamné predmety do 17 EUR za kus.
Služby
- účtovnícke služby a poradenstvo,
- služby právnika,
- daňového poradcu,
- služby počítačového technika,
- správca webu,
- sekretárka-telefonistka.
Ostatné
Do ostatných daňových výdavkov pre finančných poradcov zaradíme:
- odvody na zdravotné a sociálne poistenie,
- obedy a stravné lístky ako výdavky za každý odpracovaný deň (vrátane soboty a nedele),
- poistenie zodpovednosti pri výkone povolania,
- rôzne kolky a poplatky,
- oblečenie ako oblek.
Konateľ a spolumajiteľ účtovnej spoločnosti Ekonoom.sk s.r.o., v doterajšej práci sa venoval prevažne účtovníctvu malých firiem fyzických a právnických osôb. Aktívne sa pripravuje na znaleckú činnosť v odbore Účtovníctvo, daňovníctvo a personalistika. Je asistentom audítora a autor knihy Chyby účtovníctva.