Vzdelávanie podnikateľov a zamestnancov (diel č. 2)
Všetci vieme, že vzdelanie a kvalifikácia je dôležitým aspektom vo výkone povolania. Môže ísť o rôzne formy vzdelávania ako sú semináre, školenia, kurzy, rekvalifikačné štúdium alebo doplňujúce štúdium. V článku sa zameriame na vzdelávanie podnikateľov a zamestnancov vo vzťahu k daňovo uplatniteľným výdavkom.
Vzdelávanie a kvalifikácia zamestnancov
Vo vzdelávaní zamestnancov vo firme rozlišujeme 2 spôsoby podľa Zákonníka práce, a to:
- Prehlbovanie kvalifikácie
- Zvyšovanie kvalifikácie
Zamestnanec má povinnosť si prehlbovať kvalifikáciu v činnosti, ktorú vykonáva pre zamestnávateľa, o čom pojednáva aj Zákonník práce v § 153. Vo vzťahu zamestnávateľa a zamestnanca je zamestnávateľ povinný starať sa o prehlbovanie kvalifikácie zamestnancov, a to aj pred nástupom do pracovného pomeru, ak takáto kvalifikácia je požadovaná zamestnávateľom prostredníctvom pracovnej zmluvy. Účasť na vzdelávaní sa považuje za výkon práce, a preto zamestnancovi patrí za čas strávený vzdelávaním mzda.
V druhom prípade, kedy ide o zvyšovanie kvalifikácie zamestnancov záleží na tom, či sa jedná o požiadavku zamestnávateľa o zvýšenie kvalifikácie alebo dobrovoľné vzdelávanie zamestnanca. V tomto prípade už zamestnávateľ nie je povinný poskytovať zamestnancovi náhradu mzdy.
Z toho vyplýva, že vzdelávanie zamestnancov súvisiace s ich výkonom a činnosťou firmy je daňovo uznateľným výdavkom pre firmu. Tu si treba dať pozor na obhájiteľnosť školenia zamestnancov, ktoré musí súvisieť s výkonom povolania a s požiadavkami uzavretými v zamestnaneckej zmluve. Za daňovo uznateľné sa nepovažujú výdavky spojené s dobrovoľným štúdiom zamestnancov napríklad na vysokej škole.
Vzdelávanie a kvalifikácia zamestnávateľa
Tak isto ako vzdelanie zamestnancov je dôležité vzdelanie zamestnávateľa alebo podnikateľa. U podnikateľov a zamestnávateľov je to jednoduchšie pretože žiadny zákon ani právny predpis neurčuje povinnosť vzdelávať sa.
Ak sa však podnikateľ rozhodne absolvovať školenie alebo rekvalifikáciu a chce následne tento výdavok uplatniť ako daňovo uznateľný, musí spĺňať základné vymedzenie daňového výdavku. Ak školenie priamo súvisí s podnikateľskou činnosťou a so zabezpečením príjmov bude toto školenie daňovo uznané. Môže sa stať, že Vám pri kontrole z daňového úradu školenie neakceptujú ak podnikateľ absolvuje kurz, ktorý nebude súvisieť s jeho podnikateľskou činnosťou a nebude preukázané, že sa tým zabezpečuje príjem pre firmu.
Uvedieme si príklad: Ak podnikateľ podniká v oblasti kaderníckych služieb a rozhodne sa absolvovať kurz cudzieho jazyka pričom nebude vedieť preukázať, že tento kurz mu zabezpečí dosahovanie príjmov, tento výdavok nebude daňovo uznaný. Ak by však dokázal preukázať, že má určitú časť zákazníkov, ktorí nehovoria slovenským jazykom a k svojej práci potrebuje ovládať cudzí jazyk bude tento kurz daňovo uznateľným výdavkom.
Spolu pre Vás tvoríme články na zaujímavé témy z oblasti účtovníctva, daní a miezd. Našou snahou je informovať Vás o novinkách, ktoré dopĺňame o naše poznatky a skúsenosti z praxe. Radi Vám pomôžeme a poradíme.
4 komentáre k “Daňové výdavky – vzdelávanie a rekvalifikácie”
Dobrý deň,
ak som konateľom spoločnosti môžem si dať do nákladov školné za vysokú školu?
Dobrý deň, postupovali by sme podľa základného pravidla, či Vaše štúdium slúži na zabezpečenie a udržanie príjmov pre Vašu firmu, aby sme sa vyhli pri obhajobe daňového výdavku polemike. Ak by ste nám presne uviedli aký odbor študujete a v čom podnikáte, vedeli by sme Vám konkrétnejšie odpovedať.
Študujem, manažment a podnikám ako servis áut. Je to teda daňový výdavok? Môžem si to dať do nákladov?
Ďakujem.
Dobrý deň, žiadny zákon nevymedzuje, či je to daňový výdavok alebo nie je. Ak si dokážete pri prípadnej kontrole obhájiť, že absolvované predmety boli pre Vaše podnikanie prínosné a nadobudnuté vedomosti Vám pomáhajú zabezpečiť príjem, tak by Vám tento výdavok mali uznať.