V tomto článku sa dozviete o povinnostiach zamestnávateľov voči svojim zamestnancom v mimoriadnej situácii, akou je momentálna epidémia koronavírusom. Taktiež popíšeme, kedy zamestnanec má a kedy nemá nárok na náhradu mzdy.
Prekážky v práci môžu nastať ako na strane zamestnanca, tak i na strane zamestnávateľa. Pričom zamestnancov by sme mohli rozdeliť do dvoch základných skupín, a to zamestnanov s nárokom na náhradu mzdy a bez nároku na náhradu mzdy.
Bez nároku na mzdu
Ak zamestnanec musí zostať doma na čas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie). Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ale má nárok na nemocenskú dávku, resp. ošetrovné (OČR) podľa zákona o sociálnom poistení.
V zmysle § 39 ods. 1 písm. b) zákona o sociálnom poistení poistenec má nárok na ošetrovné, ak sa osobne a celodenne stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje.
V zmysle § 33 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení zamestnanec, ktorému bolo nariadené preventívne karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu (zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia), má nárok na nemocenské.
S nárokom na mzdu
Nakazení zamestnanci, s potvrdeným ochorením (aj bezpríznakoví) :
Zamestnanci, ktorí boli hospitalizovaní s podozrením alebo príznakmi na ochorenie COVID-19, u ktorých sa ochorenie potvrdilo, budú uznaní za práce neschopní. To platí aj v prípade, ak by mu bola nariadená liečba (karanténa) v domácom prostredí.
U takých zamestnancov vznikne nárok na náhradu príjmov nasledovne:
od 1. do 3. dňa trvania dočasnej PN vo výške 25 % DVZ,
od 4. do 10. dňa trvania dočasnej PN vo výške 55 % DVZ.
Od 11. dňa karantény/PN vzniká nárok na nemocenské, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa.
Zamestnanci, ktorým nebolo umožnené chodiť do práce a musia ostať doma (čašník, barman,…), nakoľko bola prevádzka zavretá na základe nariadenia Vlády Slovenskej republiky, majú nárok na náhradu mzdy. Táto skutočnosť sa radí k prekážkam zo strany zamestnávateľa, o ktorých sa pojednáva v ustanovení § 142 Zákonníka práce s názvom Prekážky na strane zamestnávateľa. Zamestnanec má nárok na náhradu mzdy v sume priemerného zárobku zamestnanca.
Konateľ a spolumajiteľ účtovnej spoločnosti Ekonoom.sk s.r.o., v doterajšej práci sa venoval prevažne účtovníctvu malých firiem fyzických a právnických osôb. Aktívne sa pripravuje na znaleckú činnosť v odbore Účtovníctvo, daňovníctvo a personalistika. Je asistentom audítora a autor knihy Chyby účtovníctva.