Na začiatku každého roku prichádza povinnosť zamestnávateľa podávať hlásenia, a teda priznať príjem zamestnancov voči Finančnej správe SR. Táto povinnosť je úlohou účtovníkov aj mzdárov, kedy je potrebné tieto povinnosti splniť správne a včas. V tomto článku sa budeme venovať problematike mzdárov, kde zopakujeme aké majú povinnosti voči zamestnancov. Taktiež si treba pripraviť dokumentáciu na archiváciu a skompletizovať na účely účtovných závierok za predošlý rok.
Povinnosti zamestnávateľa
Vedenie mzdových listov zamestnancov
Zamestnávateľ je povinný viesť pre zamestnancov:
- mzdové listy
- výplatné listiny vrátane ich rekapitulácie, a to
za každý kalendárny mesiac aj za celé zdaňovacie obdobie.
Mzdový list na daňové účely musí obsahovať nasledovné údaje:
- meno a priezvisko zamestnanca (aj predchádzajúce),
- rodné číslo zamestnanca,
- mená, priezviská a rodné čísla osôb, na ktoré zamestnanec uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane (manželka/manžel) a daňový bonus, výšku nezdaniteľných častí základu dane s uvedením dôvodu ich priznania,
- za každý kalendárny mesiac počet dní výkonu práce, úhrn vyplatených zdaniteľných miezd (v peňažnom i nepeňažnom plnení), sumy oslobodené od dane, sumy poistného a príspevkov, ktoré je povinný platiť zamestnanec, základ dane, nezdaniteľné časti základu dane, zdaniteľnú mzdu, preddavok na daň, sumu daňového bonusu, sumu dobrovoľného príspevku na starobné dôchodkové sporenie, ktorú odvádza zamestnávateľ,
- za zdaňovacie obdobie súčet týchto uvedených údajov,
- sumu vyplatenej zamestnaneckej prémie,
- úhrn vyplatených príjmov v členení podľa výnimiek z platenia poistného a príspevkov zamestnanca. (Ide napr. o príjmy študentov a dôchodcov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru).
Tieto dokumenty sú predmetom archivácie a vstupujú aj do účtovníctva účtovných jednotiek.
Povinnosti zamestnávateľa voči zamestnancom
- Vykonať ročné zúčtovanie preddavkov na daň (ďalej len „Ročné zúčtovanie“), ak zamestnanec oň požiada v zákonom stanovenej lehote (vždy do 15. februára nasledujúceho roka) a predloží k jeho vykonaniu všetky potrebné doklady.
- Zamestnávateľ – platiteľ dane je povinný zamestnancovi, ktorému v zdaňovacom období roku 2015 vyplácal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti vystaviť a doručiť doklad o vyplatenom príjme.
Takýmto dokladom je pre zamestnanca, ktorý požiadal o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň za rok 2015 tlačivo Ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2015. Túto povinnosť si musí zamestnávateľ splniť v termíne do 30. apríla 2016.
Ak zamestnanec nepožiadal o ročné zúčtovanie, zamestnávateľ mu vystaví a doručí v termíne najneskôr
do 10.3.2016 tlačivo Potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o daňovom bonuse na vyživované deti za rok 2015.
V prípade, že zamestnanec žiada o ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2015 iného zamestnávateľa a požiada o vystavenie potvrdenia bývalého zamestnávateľa najneskôr do 5. februára 2016, bývalý zamestnávateľ je povinný vystaviť a doručiť bývalému zamestnancovi doklad – Potvrdenie v termíne do 10. februára 2016.
Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi, ktorému vykonal ročné zúčtovanie, na základe jeho žiadosti v termíne do 10 dní od jej doručenia vystaviť doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní za rok 2015, a to o údaj o vysporiadaní daňového nedoplatku alebo preplatku alebo daňového bonusu vyplývajúceho z tohto ročného zúčtovania:
Ide o vyplnenie 2. strany tlačiva Ročné zúčtovanie.
Uvedený doplnený doklad je prílohou dodatočného daňového priznania v prípade, že zamestnanec uplatňuje spätne napr. v ročnom zúčtovaní neuplatnený nárok na daňový bonus na vyživované dieťa.
Konateľ a spolumajiteľ účtovnej spoločnosti Ekonoom.sk s.r.o., v doterajšej práci sa venoval prevažne účtovníctvu malých firiem fyzických a právnických osôb. Aktívne sa pripravuje na znaleckú činnosť v odbore Účtovníctvo, daňovníctvo a personalistika. Je asistentom audítora a autor knihy Chyby účtovníctva.
2 komentáre k “Povinnosti zamestnávateľa a mzdárov”
Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu. Pracujem v jednej firme rok aj dva mesiace a zmluvu mám už na neurčito. Zamestnávateľ nám oznámil, že sa bude firma sťahovať do dediny vzdialenej 10km od terajšieho miesta. Mne z rodinných dôvodov nevyhovuje dochádzka, takže nebudem súhlasiť zo zmenou miesta výkonu práce. Môžete mi poradiť, či mám nárok na odstupné a ako postupovať? Ďakujem vopred za odpoveď.
Dobrý deň,
podľa môjho názoru sa jedná o právny spor medzi zamestnávateľom a zamestnancom, a preto túto otázku by som riešil s advokátom, ktorý by Vám v tomto vedel lepšie pomôcť.
S pozdravom
Hulitka