Článok je určený pre štatutárov a účtovníčky, ktoré účtujú o vyplatení dividend v roku 2020. Účtujete o štatutároch, ktorí si chcú rozdeliť zisk a potrebujete poznať presný postup a zaúčtovanie? V článku nájdete postupy podľa akých pravidiel sa rozdelujú zisky, aké povinnosti má spoločnosť a príjemca dividend. Taktiež sa dozviete ako sa zdaňujú dividendy.
Dividendy predstavujú podiel na zisku. Nárok na rozdelenie zisku vzniká osobám, ktoré sa podielajú na základnom imaní spoločnosti ako štatutár alebo akcionár a podobne. Podľa Obchodného zákonníka by mal byť dodržaný pomer rozdelenia zisku podľa veľkosti podielu na základnom imaní ak sa nedohodnú štatutári inak. Rozdelenie zisku nie je povinné, ale je jedným z motívov podnikateľov alebo investorov podielať sa majetkovo na základnom imaní spoločností. Menšie spoločnosti alebo startupy si zvyčajne dividendy nevyplácajú. Vyplácanie dividend ovplyvňuje najmä hospodársky výsledok spoločnosti, likvidita spoločnosti, investičné plány a zadĺženosť spoločnosti.
Kedy si môžem vyplatiť zisk?
Podmienky na rozdelenie zisku
Obchodný zákonník v § 179 ods. 3 a 4 uvádza podmienky rozdelenia zisku, a to čistý zisk môže byť rozdelený medzi štatutárov do zrušenia spoločnosti pričom musí byť znížený o prídely do rezervného fondu, prípadne iné fondy, ktoré spoločnosť vytvára podľa zákona a o neuhradenú stratu z minulých období. Taktiež zvýšený o nerozdelený zisk z minulých období a iné vlastné zdroje.
Spoločnosť nemôže rozdeliť medzi štatutárov čistý zisk alebo iné vlastné zdroje spoločnosti, ak tým spôsobí svoj úpadok alebo ak by vlastné imanie zistené podľa schválenej riadnej účtovnej závierky je alebo by bolo v dôsledku rozdelenia zisku alebo iných vlastných zdrojov nižšie ako hodnota základného imania spolu s rezervným fondom (§ 217). Prípadne ďalšími fondmi vytváranými spoločnosťou, ktoré sa podľa zákona alebo stanov nesmú použiť na plnenie štatutárov, znížené o hodnotu nesplateného základného imania, ak táto hodnota ešte nie je zahrnutá v aktívach uvedených v súvahe podľa osobitného zákona.
Spoločníci si teda môžu rozdeliť zisk až po doplnení rezervného fondu a po úhrade straty z minulých období. Ak si celý zisk nerozdelia, jeho nerozdelená časť sa ponechá ako nerozdelený zisk na účte 428 v hlavnej knihe a o jeho použití sa môžu štatutári rozhodnúť v budúcnosti.
Akú výšku dividend si môže spoločnosť vyplatiť?
Podľa § 123 ods. 2 Obchodného zákonníka s. r. o. nemôže čistý zisk rozdeliť medzi spoločníkov vtedy, ak vlastné imanie je alebo by bolo v dôsledku rozdelenia zisku nižšie ako hodnota základného imania 5 000 € s pripočítaním rezervného fondu 500 € znížená o hodnotu nesplateného základného imania.
TIP: Odporúčame poradiť sa s účtovníkom spoločnosti, aby vás informoval či spĺňate zákonné podmienky vyplatenia dividend alebo nie.
Z ktorého obdobia sa môžu dividendy vyplatiť?
Obchodný zákonník neustanovuje definíciu, ktorý nerozdelený má byť vyplatený skôr, a teda nezáleží na tom z ktorého roku si dividendy vyplácate. TIP: Odporúčame vyplácať si zisky od najstaršieho obdobia. Je to následne účtovne prehľadnejšie.
Povinnosti spoločníka pri prijatí dividendy a zdanenie
Ak je vyplatená dividenda znížená o zrážkovú daň, tak prijímatelovi dividendy nevzniká žiadna ďalšia povinnosť z titulu tohto príjmu. Takto zdanený príjem si následne štatutár neuvádza ani v daňovom priznaní za rok 2020. Zdaňovanie dividend upravuje zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov a pre rezidenta Slovenskej republiky platí sadzba zdanenia dividendy 7 %, a to formou zrážky podľa § 43. Týmto spôsobom sa zdaňujú dividendy prvý krát za rok 2017 až do súčasnosti. Upozorňujeme, že zdaňovanie dividend za jednotlivé roky sa odlišuje a tak isto je dôležité rozlišovať kto je príjmecom dividendy.
POMÔCKA PRE ÚČTOVNÍKOV: Kniha CHYBY ÚČTOVNÍCTVA V PRAXI MALÝCH FIRIEM
Konateľ a spolumajiteľ účtovnej spoločnosti Ekonoom.sk s.r.o., v doterajšej práci sa venoval prevažne účtovníctvu malých firiem fyzických a právnických osôb. Aktívne sa pripravuje na znaleckú činnosť v odbore Účtovníctvo, daňovníctvo a personalistika. Je asistentom audítora a autor knihy Chyby účtovníctva.
Jeden komentár k “Zdaňovanie dividend v roku 2020”