Novinka pre rok 2021: Daňové priznanie za rok 2020 a zaplatenie dane z motorových vozidiel posunuté do 31.3.2021. Novelou účinnou od 1.12.2020 nastali úpravy v zdaňovaní motorových vozidiel a pri vypĺňaní daňových priznaní, ale podstata výpočtu zostala rovnaká. Aj naďalej sú motivovaní podnikatelia, ktorí využívajú novšie autá s nižším objemom motora a s využitím alternatívnych zdrojov palív.
Kto podáva daňové priznanie za motorové vozidlo?
Daň z motorových vozidiel majú povinnosť podať podnikatelia, ktorí využívali motorové vozidlá na svoje podnikanie v roku 2020. Okrem podnikateľov daň z motorových vozidiel by mali platiť aj tí, ktorí si uplatňujú náhradu za súkromné motorové vozidlá, ktoré použili v podnikaní a zároveň o nich účtovali a uplatňovali si daňové výdavky. Medzi vozidlá podliehajúce dani z motorových vozidiel patria L1e až L7e – motocykle, trojkolky, štvorkolky, M1 – osobné autá, M2 a M3 – autobusy, N1 až N3 – nákladné autá a O1 až O4 – prípojné vozidlá. Vychádza sa pritom z technického preukazu vozidla. Nezdaňujú sa vozidlá kategórie T, C – kolesové a pásové traktory, R – prípojné vozidlo za traktor, S – ťahaný vymeniteľný stroj za T, C, P – pracovný stroj, LS – snežné skútre a V – ostatné vozidlá.
Podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel má povinnosť držiteľ vozidla alebo ak podnikateľ používa vozidlo, pri ktorom je zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnianie. Dani z motorových vozidiel podliehajú vozidlá registrované evidencii na Slovensku, čiže ak používa podnikateľ v podnikaní vozidlo registrované v inej krajine tak nie je predmetom slovenskej dane.
Príklady z praxe:
Ak využíva podnikateľ vozidlo financované formou lízingu alebo úveru na podnikanie a je zároveň držiteľom vozidla tak podáva daňové priznanie. Ak sa jedná o formu operatívneho lízingu, kedy podnikateľ nie je držiteľom vozidla, tak daňové priznanie podáva poskytovateľ prenájmu.
Ak využíva podnikateľ svoje osobné vozidlo v podnikaní, ktoré je v technickom preukaze evidované na fyzickú osobu tak povinnosť podať priznanie má podnikateľ, ktorý toto vozidlo využíva a zároveň uplatňuje cestovné náhrady vo svojich výdavkoch.
V prípade nájomných vzťahov, ak prenajímateľ prenajíma vozidlo inému podnikateľovi, tak daňové priznanie podáva prenajímateľ.
Lehota na podanie daňového priznania za rok 2020
Daňové priznanie za rok 2020 je povinný podať daňovník do 31.3.2021 a do tohoto termínu daň aj zaplatiť. Lehotu na podanie daňového priznania nie je možné predĺžiť. Ak podnikateľ využíval vozidlo v podnikaní v roku 2019 a neoznámil zánik daňovej povinnosti lebo si myslel, že vozidlo bude naďalej využívať, ale v roku 2020 auto v podnikaní nevyužíval, tak je povinný oznámiť daňovému úradu na predpísanom tlačive informáciu, že vozidlo s uvedenou ŠPZ nebolo predmetom uplatňovania výdavkov v roku 2020, a to do konca januára 2021.
Novinkou je situácia ak podnikateľ pozastavil alebo ukončil podnikanie počas roku 2020 tak už nie je povinný do konca nasledujúceho mesiaca podať daň z motorových vozidiel a zaplatiť daň, ale urobí tak až po skončení roku v lehote do konca marca 2021.
Ako sa vypočíta daň z motorových vozidiel?
Pre vozidlá L1e až L7e – motocykel, trojkolka, štvorkolka a M1 – osobné vozidlá je základom pre výpočet zdvihový objem valcov motora v cm3 uvedený v doklade vozidla a údaj o veku vozidla, čiže dátum prvej evidencie.
Pre úžitkové vozidlá kategórie M2 a M3 – autobusy, N1 až N3 – nákladné vozidlá, O1 až O4 – prípojné vozidlá je základom pre výpočet dane najväčšia prípustná celková hmotnosť vozidla alebo celková hmotnosť v tonách a počet náprav.
Pre vozidlo kategórie L, M a N, ktorého jediným zdrojom energie je elektrina (elektromobily) je priradená nulová ročná sadzba dane. Napriek tomu vzniká podnikateľovi povinnosť podať daňové priznanie.
Jednotlivé sadzby dane stanovuje zákon. Naďalej platia zvýhodnenia a znevýhodnenia sadzby dane podľa veku vozidla. Hybridné vozidlá majú navyše zvýhodnenie 50% zo sumy dane. Ide o vozidlá v kombinácii benzínového alebo naftového motora s pohonom na elektrinu, plyn alebo vodíkový pohon.
Zmeny pre dopravcov v kamiónovej a autobusovej doprave
Novelou zákona o dani z motorových vozidiel došlo primárne ku zlepšeniu zdaňovania motorových vozidiel autodopravcov v kamiónovej a autobusovej doprave odstránením párovania vozidiel návesovej jazdnej súpravy a zavedením nových nižších ročných sadzieb daní. V tejto súvislosti sa použije pre všetky ťahače a návesy nižšia ročná sadzba dane než do akej by patrili podľa najvyššej prípustnej celkovej hmotnosti alebo celkovej hmotnosti uvedenej v doklade vozidla. Okrem zavedenia zmeny sadzieb pre vozidlá ťahač a náves sa zavádzajú aj nové percentuálne zvýhodnenia ročnej sadzby dane pre všetky úžitkové vozidlá zaradené do kategórie M2, M3 a N3. Pri vozidlách kategórie O4 sa zavádza paušálna úprava sadzby dane bez ohľadu na vek vozidla.
Spolu pre Vás tvoríme články na zaujímavé témy z oblasti účtovníctva, daní a miezd. Našou snahou je informovať Vás o novinkách, ktoré dopĺňame o naše poznatky a skúsenosti z praxe. Radi Vám pomôžeme a poradíme.
8 komentárov k “Daň z motorových vozidiel za rok 2020”
Ako je to s platením dane z mot. vozidiel za rok 2018, ak nákladné vozidlo nie je používané posledný štvrťrok roka 2018 a nebude používané ani nasledujúci štvrťrok, z dôvodu nedostatku zákazky. Neskôr možno bude využívané na podnikanie v roku 2019.
Ďakujem
Dobrý deň,
ak nebol uplatnení žiadny výdavok na vozidlo v uvedenom čase môžete v daňovom priznaní uviesť dátum ukončenia používania vozidla na podnikanie. Následne v ďalšom roku jeho začiatok používania.
Ďakujeme
Ing. Matej Sedliak
Pekny podvecer,
poprosi o radu. Mame na operativny leasing nakladne motorove vozidlo,ktore pouzivame na podnikanie/preprava tovaru/. Kto podava danove priznanie k dani z motorovych vozidiel Prenajimatel,alebo my? Vopred velmi pekne dakujem za radu.
Zdravi
Jana Zubacova
Dobrý deň,
pri operatívnom lízingu by mal platiť daň z motorových vozidiel prenajímateľ a mali by ste to mať započítané v cene. Odporúčam si to ale odkomunikovať s prenajímateľom.
Ďakujeme
Ing. Matej Sedliak
Dobrý deň,
chcem sa opýtať cestná daň vypočítaná 31.1.2019 za rok 2018 ide do nákladov roku 2018, správne?
Dobrý deň,
cestná daň ide do nákladov do roku 2018.
Hulitka
Dobrý deň
sme firma, ktorá vypláca cestovné náhrady za použitie súkromného vozidla na služobné cesty zamestnancovi (§3 pís.e). Súkromné vozidlo zamestnanca sa nepoužíva na podnikanie, teda je predmetom dane zamestnávateľa.Ako vyplniť daňové priznanie, keď sa vozidlo používa iba niekoľko mesiacov ( nie v kuse ). Pri kontrole totiž keď nezadáme 12 mesiacov, hlási logickú chybu ?
Dobrý deň,
aj my poznáme tento problém. Podľa poučenia postupuje nasledovne:
Riadok č. 02 – dátum vzniku daňovej povinnosti a dátum zániku daňovej povinnosti. Daňovník vyplňuje vznik a zánik daňovej povinnosti iba vtedy, ak pri vozidle vznikla a zanikla daňová povinnosť v zdaňovacom období iba raz. Ak pri vozidle v priebehu zdaňovacieho obdobia opakovane vznikla a zanikla daňová povinnosť tieto riadky daňovník nevypĺňa, opakované dátumy vzniku a zániku daňovej povinnosti daňovník uvádza v oddieli VII. -Poznámky.
S pozdravom
Mgr. Hulitka