Základnú charakteristiku daňového výdavku definuje zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Nebudeme zachádzať do samotnej definície zo zákona, ale v jednoduchosti si vysvetlíme, čo je daňový výdavok. Ide o náklad alebo výdaj obstaraný podnikateľom, ktorý súvisí s jeho podnikateľskou činnosťou a je zaevidovaný v účtovníctve.
„Rozdiel medzi výdavkom a daňovým výdavkom je v tom, že bežné výdavky máme všetci na rôzne osobné potreby, ale podnikateľ v rámci svojej činnosti musí testovať súvislosť výdavku s dosahovaním svojho príjmu.“
Dôležité je určiť, čo súvisí a čo nesúvisí s podnikaním. Malo by ísť o daňové výdavky určené na výkon podnikateľskej činnosti zabezpečujúce dosahovanie príjmu podnikateľa.
Príklad: ak podnikateľ vykonáva na základe živnostenského oprávnenia činnosť programovania softvéru na zákazku a bude mať v daňových výdavkoch obstaranie záhradného náradia. Aj keď ide o výdavok, nebude možné ho uznať ako daňový výdavok (v tomto prípade). Ak by však situácia bola iná a podnikateľ by sa živil úpravou záhrad už by to daňovo uznateľný výdavok bol.
Z tohto hľadiska môžeme povedať, že existujú „štandardné“ daňové výdavky, ktoré sa vyskytujú takmer u všetkých podnikateľov a zvyčajne sú uznateľné a „špecifické“ daňové výdavky vyplývajúce z vykonávanej podnikateľskej činnosti, ktoré nemusia byť uznateľné u väčšiny podnikateľov.
Štandardné daňové výdavky:
Tovar, materiál
Reklamné služby
Prepravný prostriedok a cestovné
Pohonné hmoty, parkovné, dialničné známky
Kancelárske potreby
IT vybavenie – tlačiareň, notebook, server.
Pripojenie na internet
Mobilný telefón
Stravovanie, vreckové
Odvody zamestnávateľa
Mzdy zamestnancov
Pracovné oblečenie
Náradie
Nájomné a energie
Rôzne dane – daň z motorových vozidiel, daň z nehnuteľností, daň za odpad
Individuálne daňové výdavky:
Špeciálne nástroje
Špecifické formy prepravy
Špecifické služby
Špeciálne ochranné pomôcky
Nehmotný majetok, software, know-how a pod.
Špecifiká vznikajú podľa podnikateľských odvetviach. U všetkých daňových výdavkoch platí zásada obhájiteľnosti daného výdavku, ktorý môže mať polemický charakter, či slúži na dosiahnutie a zabezpečenie príjmov pre podnikateľa. Ak samotný výdavok nie je definovaný v zákone, neznamená to hneď, že nemôže byť uznaný. Treba si ho však vedieť obhájiť. Podrobnejšie sa budeme venovať jednotlivým daňovým výdavkom v ďalších dieloch.
Konateľ a spolumajiteľ účtovnej spoločnosti Ekonoom.sk s.r.o., v doterajšej práci sa venoval prevažne účtovníctvu malých firiem fyzických a právnických osôb. Aktívne sa pripravuje na znaleckú činnosť v odbore Účtovníctvo, daňovníctvo a personalistika. Je asistentom audítora a autor knihy Chyby účtovníctva.
3 komentáre k “Daňové výdavky v roku 2019”
Dobrý deň, chcela by som sa informovať, ako v podvojnom účtovníctve (platca DPH) zaúčtujem faktúru za kúpu majetku (OC vyššia ako 1700 EUR) ak sa tento majetok bude využívať v pomere 80:20?
Dobrý deň,
účtovať by sme malo o OC, podľa zmluvy alebo FA. Ak sa rozhodnete majetok užívať aj na súkromne účely, tak analyticky rozdeliť sumu, na daňové a nedaňové odpisy.
Na konci roka sa tieto údaje uvádzajú v daňovom priznaní.
S pozdravom
Hulitka