Pripravovanie účtovných závierok a ukončenie roka vyžaduje od účtovníkov viaceré administratívne úkony, ktoré sú potrebné pre prípravu daňového priznania za predošlý rok. V tomto článku sa budeme venovať službám, ktoré sa stávajú daňovým výdavkom (nákladom) až po úhrade.
Novelou zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov od 1. januára 2015 vznikli výdavky (náklady), ktoré sa stávajú súčasťou základu dane daňovníka len po zaplatení.
Zoznam služieb:
• Poradenské a právne služby
• Kompenzačné platby
• Nájomné za prenájom hmotného majetku
• Marketingové a iné štúdie a výdavky (náklady) na prieskum trhu
• Odplaty (provízie) za sprostredkovanie
• Získanie noriem a certifikátov
Tento zákon priniesol ďalšie administratívne zaťaženie pre účtovníkov ako aj pre samotného podnikateľa. S účinnosťou od 1. januára 2015 zákon o dani z príjmov obmedzuje niektoré výdavky (náklady) k úhradám odberateľov.
Ustanovenia zákona o dani z príjmov, ktoré upravujú zahrňovanie výdavkov (nákladov) do základu dane len po zaplatení, sa prvýkrát použijú za zdaňovacie obdobie, ktoré sa začína najskôr 1. januára 2015.
Poradenské a právne služby a ich daňová uznateľnosť od 1.1.2015
Poradenské služby a právne služby budú daňovým výdavkom (nákladom) až v zdaňovacom období, v ktorom budú uhradené.
Príjmy (výnosy) z poskytovania poradenských služieb a právnych služieb budú zdaniteľným príjmom v zdaňovacom období v ktorom budú poskytnuté (podvojné účtovníctvo) alebo v ktorom budú uhradené (jednoduché účtovníctvo).
To znamená ak FIRMA A dodala účtovné služby FIRME B v decembri 2015, ale úhrada bola vykonaná až v januári 2016, tak FIRMA A si výnosy zaráta do základu dane v roku 2015 bez skúmania či tie služby boli uhradené, ale odberateľ FIRMA B si ich do daňového priznania musí uviesť ako neuhradenú faktúru a neuvádza ju v základe dane v roku 2015.
Nájomné za prenájom hmotného majetku a nehmotného majetku
Výdavky (náklady) na nájomné za prenájom hmotného a nehmotného majetku budú s účinnosťou od 1. januára 2015 súčasťou základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom budú zaplatené.
Podstatná zmena v uznávaní výdavkov (nákladov) na nájomné za prenájom hmotného majetku a nehmotného majetku spočíva v rozšírení pôsobnosti podmienky zaplatenia aj na prípady ak príjemcom platby za nájomné je právnická osoba.
Marketingové služby a výdavky (náklady) na prieskum trhu
S účinnosťou od 1. januára 2015 sa tieto výdavky (náklady) budú zahrnovať do základu dane až po zaplatení. Podmienka zaplatenia sa bude vzťahovať aj na príjmy (výnosy) z marketingových a iných štúdií a príjmy (výnosy) z prieskumu trhu. U dodávateľa sa teda zahrnú do základu dane (zdania sa) v zdaňovacom období, v ktorom budú úplne alebo čiastočne inkasované.
Odplaty za sprostredkovanie
Odplaty za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv. Avšak len v prípade, ak boli uhrádzané fyzickej osobe.
• Podmienka, že musí ísť o úhradu fyzickej osobe sa ruší,
• Zavádza sa limit pre výšku odplaty (provízie), ktorá sa bude môcť zahrnúť do základu dane, 20 % z hodnoty sprostredkovaného obchodu.
Výdavky (náklady) na získanie noriem a certifikátov
Do základu dane sa nebudú zahrnovať po zaplatení ihneď v celkovej sume, ale rovnomerne počas doby ich platnosti. Začiatok zahrňovania do základu dane sa určí na základe kalendárneho mesiaca, v ktorom boli tieto výdavky (náklady) zaplatené. Obdobie zahrňovania týchto výdavkov do základu dane nesmie byť dlhšie ako 36 mesiacov.
Výdavky (náklady), ktoré nie sú od roku 2015 daňovo uznané
Zoznam sankcií:
• Zmluvné pokuty,
• Poplatky z omeškania,
• Paušálna náhrada nákladov spojených s uplatnením pohľadávky a
• Úroky z omeškania,
Zo strany veriteľa (dodávateľa) tieto príjmy (výnosy) z týchto zmluvných, resp. zákonných sankcií, zahrnie do základu dane v čase ich vzniku (podvojné účtovníctvo) alebo v čase ich zaplatenia.
Ako účtovať náklady len po úhrade
Každá účtovná jednotka by mala viest analytickú evidenciu o týchto nákladoch, ktoré budú zaradené do nedaňových nákladov. Analytická evidencia zabezpečuje prehlaď o faktúrach a sumách, ktoré nemôžu znižovať základ dane. Najčastejšie sa bude jednať o účet 518, kde účtujeme najmä náklady na nájomné, prepravné, výkony spojov, reklamu, sprostredkovateľskú, poradenskú, audítorskú činnosť, vedenie účtovníctva a pod. Účtuje sa tu tiež nehmotný majetok, o ktorom podnik rozhodol, že ho nepovažuje za dlhodobý.
Konateľ a spolumajiteľ účtovnej spoločnosti Ekonoom.sk s.r.o., v doterajšej práci sa venoval prevažne účtovníctvu malých firiem fyzických a právnických osôb. Aktívne sa pripravuje na znaleckú činnosť v odbore Účtovníctvo, daňovníctvo a personalistika. Je asistentom audítora a autor knihy Chyby účtovníctva.
2 komentáre k “Daňové náklady po úhrade za rok 2015”
Dobrý deň,
som účtovníčka ale nie je mi celkom jasné, ktoré náklady musím rozčleniť!
Klient – služba účtovníctvo nie je daňovým nákladom bez úhrady, pre mňa je to výnos bez skúmania úhrady?!
Je to blbosť?!!! Pošlite mi podľa, ktorého zákona mám účtovať náklad ako aj výnosy.
Ďakujem za rady, sledujem vaše články.
Dobrý deň,
postupujete podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov § 17 Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane odsek 19.
Ako ste účtovná spoločnosti nie SZČO je to pre vás výnos v roku 2015. Pre klienta je to výdavok resp. náklad len po úhrade.
Výdavky (náklady) na poradenské služby a právne služby budú daňovým výdavkom (nákladom) až v zdaňovacom období, v ktorom budú uhradené.
Príjmy (výnosy) z poskytovania poradenských služieb a právnych služieb budú zdaniteľným príjmov (nákladom) v zdaňovacom období, v ktorom budú poskytnuté (podvojné účtovníctvo) alebo v ktorom budú uhradené (jednoduché účtovníctvo, daňová evidencia, paušálne výdavky).
S pozdravom.
Hulitka