Propagácia je široký pojem a každý z nás si predstaví pod propagáciou inú formu marketingu. Hlavným cieľom propagácie je prezentovať produkt. Zákon č. 147/2001 Z.z. o reklame definuje ako produkt tovar, službu, nehnuteľnosť, obchodné meno, ochrannú známku, označenie pôvodu výrobku a iné práva.
Preukázateľné výdavky na reklamu a propagáciu sú daňovo uznateľným nákladom podnikateľa v plnej miere. Avšak neplatí to vo všetkých prípadoch. Vieme v ktorých?
Propagácia má mnoho foriem. Patrí sem inzercia v tlačenej podobe alebo na internete, v televízii, v rozhlase a podobne. Plagáty, reklamné nápisy, transparenty, exponáty, internetová reklama, poskytnutie vzoriek a ochutnávok, predvádzacie akcie, súťaže, lotérie, vernostné zľavy a mnoho ďalších. Všetky uvedené daňové výdavky sú v plnej miere daňovo uznané, ak súvisia s podnikateľskou činnosťou a slúžia na prezentáciu a zviditeľnenie produktov podnikateľského subjektu. Už aká forma je pre, ktorý produkt vhodnejšia a efektívnejšia je na rozhodnutí samotného podnikateľa. Medzi výnimky patria reklamné predmety a sponzoring.
Reklamné predmety a daňové výdavky
Reklamné alebo propagačné predmety sú známe diskusiou prečo existuje ich obmedzenie, keďže veľmi úzko súvisia s prezentáciou podnikateľskej činnosti podnikateľa. Využívajú sa najmä pri obchodných stretnutia s novými klientmi alebo už s existujúcimi obchodnými partnermi. Často sa využívajú reklamné predmety aj pri výročiach, oslavách alebo na prelome rokov. Medzi propagačné predmety patria perá, kalendáre, tričká, tašky, zapaľovače, notesy a podobne. Zvyčajne mávajú potlač obchodného mena alebo sloganu firmy. Od roku 2010 však platí, že propagačné predmety sú daňovo uznané aj bez označenia obchodným menom alebo ochrannou známkou.
Obmedzením reklamných predmetov je podľa zákona o dani z príjmov výška obstarávacej ceny jedného reklamného predmetu stanovená na 17 €. Pozor si treba dať na obmedzenie propagačného predmetu, ktorým nie je darčeková reklamná poukážka (od roku 2015), tabakový výrobok ani alkoholický nápoj okrem vína, a to maximálne v úhrnnej výške 5 % zo základu dane. Výnimku pri tabakových a alkoholických výrobkoch majú podniky, ktorých výroba týchto produktov je hlavnou činnosťou. Inak to platí pre všetky podniky.
Sponzoring a daňové výdavky
Sponzoring a sponzorské podporovanie formou peňažných alebo nepeňažných darov bez protihodnoty nemá v našej legislatíve usmernenie. Napriek tomu, že mnohé podniky formou sponzoringu podporujú rôzne fyzické osoby alebo neziskové organizácie so zámerom prezentácie podniku. Sponzoring sa tak mohol stať jednou z foriem ako budovať imidž firmy a popri tom podporiť aj fyzickú osobu alebo neziskovú organizáciu. Často sa jedná o zapojenie športovcov, umelcov, rôzne pomáhajúce neziskové organizácie a podobne. Keďže sponzoring nie je legislatívne upravený a zákon o dani z príjmov definuje poskytovanie darov bez protihodnoty ako nedaňový výdavok, tak sponzoring je z daňového pohľadu nevýhodný.
Kto si musí dať pozor?
Pozor by si mali dať platcovia DPH, ktorý nakúpili reklamné predmety, uplatnili si DPH na vstupe a následne tieto predmety odovzdali obchodným partnerom. Takéto konanie sa podľa zákona o DPH považuje za bezodplatné dodanie tovaru a podnikateľ je povinný z toho odviesť DPH na výstupe.
Spolu pre Vás tvoríme články na zaujímavé témy z oblasti účtovníctva, daní a miezd. Našou snahou je informovať Vás o novinkách, ktoré dopĺňame o naše poznatky a skúsenosti z praxe. Radi Vám pomôžeme a poradíme.